Stare zdjęcie z dwoma krzyżami powstańców styczniowych

Ten artykuł dodałem 24.11.2020 roku

Czytelnik mojego bloga, pan Krzysztof przesłał mi ciekawy skan zdjęcia. Przedstawia ono dwa wysokie drewniane krzyże z tabliczkami na łączeniu belek. Na jednej z tych tabliczek udało mi się odczytać rok – 1863. Rok ten związany jest oczywiście z powstaniem styczniowym, co też sugeruje podpis na drugiej stronie zdjęcia: „Bąkowa Góra / Grób powstańców 1863 / Maj – 1941”.

Początkowo myślałem, że krzyże znajdują się gdzieś w lesie, ale po dokładnym obejrzeniu zdjęcia oraz konsultacji z innymi osobami ustaliłem, że krzyże znajdowały się na cmentarzu w Bąkowej Górze. Dziś w tym miejscu jest grób poświęcony dwóm powstańcom styczniowym poległym w bitwie pod Bąkowa Górą. Spoczywają tam Tomasz Głogowski (żył 40 lat) oraz Jan Piekarski (żył 18 lat). Polegli oni 9 października 1863 roku w bitwie pod Bąkową Górą, chociaż spotkałem się też z informacją, że było to dwa dni później, 11 października 1863 roku. Poniżej znajduje się współczesne zdjęcie tego samego miejsca (maj 2019 roku) Opisałem je dokładniej tutaj. Elementem wspólnym na obydwóch fotografiach jest barierka otaczająca inny grób, znajdujący się z tyłu. To był też powód uznania, że chodzi o to samo miejsce na zdjęciu starym oraz nowym i wyklucza lokalizację tych krzyży np. gdzieś w lesie, w miejscu gdzie bitwa się odbyła.

Maj 2019 r., fot. Paweł Dudek

778 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)