Kaplica ariańska w Silniczce

Ten artykuł dodałem 11.05.2020 roku

W Silniczce (gmina Żytno) naprzeciwko szkoły znajduje się ciekawy budynek – to dawna kaplica ariańska. Arianie byli wspólnotą religijną, która ukształtowała się w XVI wieku z innego odłamu chrześcijaństwa – kalwinizmu. Wyróżniającym się założeniem arian było nieuznawanie dogmatu Trójcy Świętej. W naszym kraju arianie znani byli także jako Bracia Polscy.

Maj 2020 r., fot. Paweł Dudek

Kaplica ariańska w Silniczce powstała w pierwszej połowie XVII wieku. Najprawdopodobniej fundatorami tego obiektu była rodzina Majów – ówcześni właściciele Silniczki i zwolennicy arianizmu. Potem kaplicę wykorzystywano jako spichlerz. Jest ona zbudowana z kamienia na planie kwadratu ze skośnymi przyporami po rogach. Budynek pokrywa łamany i szeroki dach polski  Do środka można wejść przez ganek przylegający do zachodniej ściany. Żelazne drzwi ze sztabami w skośną kratę prowadzą do dolnej kondygnacji. Akurat podczas mojej wizyty drzwi były otwarte, widok na dole nie należał jednak do przyjemnych i nie wchodziłem dalej. Widziałem tylko fragmenty sklepienia kolebkowego. W wojewódzkim rejestrze zabytków kaplica znajduje się pod numerem 241 z 27 grudnia 1967 roku. Tuż obok znajduje się tablica upamiętniająca sześciu mieszkańców Silniczki zamordowanych we wrześniu 1939 r.

Fotografia z początku lat 50. XX wieku, autor: B. Kopydłowski. Fotografia pochodzi z: Katalog zabytków sztuki w Polsce, Tom II Województwo Łódzkie, Zeszyt 8 Powiat Radomszczański, Warszawa 1953, fig. 14.

Maj 2020 r., fot. Paweł Dudek

Maj 2020 r., fot. Paweł Dudek

Maj 2020 r., fot. Paweł Dudek

Maj 2020 r., fot. Paweł Dudek


1330 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)