Krery. Pomnik zamordowanych w 1944 roku mieszkańców

Ten artykuł dodałem 14.09.2018 roku

Krery to mała wieś w gminie Masłowice. Znajduje się tam pomnik mieszkańców, którzy zostali zamordowani w 1944 roku. Obiekt ten łatwo odnaleźć, bo znajduje się przy głównej drodze. Poniżej przytaczam treść napisów z pomnika.

pomnik_krery_1

PAMIĘCI
MIESZKAŃCÓW KRER
ZAMORDOWANYCH
PRZEZ NIEMCÓW
W TYM MIEJSCU
8 KWIETNIA 1944 ROKU
STEFANA MUSZYŃSKIEGO LAT 32
FRANCISZKA OLCZYKA LAT 49
HENRYKA OLCZYKA LAT 28
JÓZEFA OLCZYKA LAT 14
WŁADYSŁAWA OLCZYKA LAT 33
GENOWEFY SOSIŃSKIEJ LAT 22
HENRYKA SOSIŃSKIEGO LAT 4
JANA SOSIŃSKIEGO LAT 29
ZDZISŁAWA SOSIŃSKIEGO M. 4

pomnik_krery_2

Pomnik ma prostokątną podstawę z postawioną do góry grubą płytą lastriko. To na niej znajduje się czarna tablica z napisami. Obiekt otoczony jest płotkiem. Miejsce jest zadbane. Byłem tam w czerwcu 2018 roku, trawnik był skoszony, podobnie zresztą jak wokół kapliczki, która znajduje się kilkanaście metrów dalej, w stronę Masłowic (o kapliczce pisałem tutaj). Jeśli ktoś wie coś na temat okoliczności mordu dokonanego na mieszkańcach wsi, proszę o kontakt. Będę mógł wtedy uzupełnić artykuł.

pomnik_krery_3

1252 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: