Teodoro Picado Michalski. Prezydent Kostaryki z radomszczańskimi korzeniami

Kostaryka to małe państwo w Ameryce Środkowej. Jego powierzchnia wynosi ok. 51 tysięcy kilometrów kwadratowych (Polska, dla porównania – 312 tysięcy), mieszka tam nieco ponad 4 miliony ludzi. Stolicą jest San José, język urzędowy to hiszpański. I to właśnie prezydentem tego odległego państwa był kiedyś człowiek, którego korzenie sięgają do naszego Radomska.

teodoro_picado_michalskiBy Gomez-Miralles – Photo posted by Fernan Soto Picado. This photograph of my grandfather was taken by the late photographer Gomez-Miralles in Costa Rica in 1944. As inheritor I have the complete copyrights over all his works and photographs; however this photo in particular I release to the public domain. I scanned this photo from the original (which is in my possession), the original has a raised seal in white with the photographer’s name (visible in the scan) and I did the digital restoration process utilizing Adobe Photoshop and Kai’s Photo Soap on an Apple Macintosh computer., Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9810361

Mowa o Teodoro Picado Michalskim. Był on synem polskiej lekarki – Jadwigi Michalskiej i kostarykańskiego lekarza Teodoro Picado Marína. Jak podają źródła, to właśnie Jadwiga Michalska miała pochodzić z Noworadomska, urodziła się w naszym mieście w 1875 roku. Na Kostaryce była ona pierwszą kobietą-lekarzem i w znaczący sposób wpisała się w historię medycyny w tym kraju.

Według jednego ze źródeł Jadwiga Michalska poślubiła kolegę po fachu – Teodoro Picado Marina w 1898 roku w Londynie. 10 stycznia 1900 roku w San José urodził się im syn, który również otrzymał imię Teodoro. Matka nauczyła go mówić w języku przodków.

W 1926 roku wziął ślub z Mercedes Larą Fernández. W 1937 roku wziął drugi ślub. Jego wybranka nazywała się Etelvina Ramírez Montiel. Miał brata, który nazywał się René Picado Michalski, on również w pełnił ważne funkcje polityczne w Kostaryce.

W latach 1920-1924 Teodoro Picado Michalski odpowiadał za delegacje Kostaryki na konferencjach międzynarodowych. W roku 1932 został ministrem edukacji, urząd sprawował do 1936, w latach 1936-1944 był posłem do parlamentu. Od 1937 sprawował też funkcję profesora prawa międzynarodowego na uniwersytecie w San José, bo z wykształcenia był prawnikiem. Trzeba przyznać, że był jednym z najbardziej wykształconych prezydentów w historii tego niewielkiego kraju.

teodoro_picado_michalski

W 1944 wygrał wybory prezydenckie będąc kandydatem z ramienia liberalnej partii Bloque de la Victoria. Dokładniej prezydenturę rozpoczął w dniu 8 maja. W 1946 stworzył Narodowy Instytut Geograficzny Kostaryki i stworzył niezawisły Trybunał Wyborczy. Ustanowione wówczas prawo związane z wyborami obowiązuje do dziś! Warto wspomnieć, że tym czasie Kostaryka nazywana była w świecie „Szwajcarią Ameryki Środkowej”. To za jego czasów państwo to stało się członkiem-założycielem Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Michalski współpracował z byłym prezydentem Rafaelem Ángelem Calderónem Guardią. W 1948 wybory prezydenckie wygrał Otilio Ulate Blanco (Michalski był prezydentem dokładnie cztery lata – do 8 maja 1948 roku), a Guardia nakazał Michalskiemu ich unieważnienie. Istnieje teoria według której Michalski próbował fałszować wyniki głosowania.

Następcą Teodoro Picado Michalskiego na stanowisku prezydenta został ostatecznie szef junty cywilno-wojskowej José Figueres Ferrer, w kraju wybuchła wojna domowa. Wkrótce Picado został zmuszony do wyjazdu z Kostaryki i osiedlił się w Nikaragui. Pracował tam jako dziennikarz czasopisma „Novedades”. Zmarł w Managui, stolicy tego państwa, 1 czerwca 1960 roku. Kostaryka ogłosiła wówczas żałobę, zmarłego żegnano z ogromnymi honorami.

Teodoro Picado Michalski był w Polsce co najmniej dwa razy, być może odwiedził wówczas także Radomsko (ale póki co nie znalazłem na to wiarygodnych źródeł). Pierwsza potwierdzona wizyta miała miejsce w 1910 roku. Druga wizyta odbyła się w 1929 roku. Teodoro przyjechał wówczas do Łodzi na pogrzeb brata swojej matki, będącego honorowym konsulem Kostaryki w Polsce.

W 1967 roku w Kostaryce ukazała się biografia Michalskiego pt.
„Teodoro Picado Michalski – su aporte a la histografia” autorstwa Logii Estrady Moliny. Dzieci Michalskiego (syn i dwie córki) z powodu późniejszej niestabilności politycznej w Ameryce Środkowej, przenieśli się do Stanów Zjednoczonych.

2885 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj