Książka o Czesławie Kubiku i grono ekspertów

Ten artykuł dodałem 6.03.2016 roku

W czwartek miałem okazję uczestniczyć w promocji książki Cezarego Jana Lisa pt. „Kapitan Paweł. Czesław Kubik – 1910 – 1952. Przemilczany i zapomniany dowódca partyzancki”.

czeslaw_kubik_autor_cezary_jan_lis

Przed samą promocją dochodziły do mnie głosy od osób, które twierdziły, że Czesław Kubik, ze względu na swoją działalność, nie zasługuje na tak pozytywne przypomnienie. Ba, „powinno się o nim zapomnieć, bo Gwardia Ludowa walczyła po stronie Ruskich”. Spotkałem się także ze stwierdzeniem, że lepiej napisać o Warszycu, niż o jakimś Kubiku”.

Tak działają stereotypy

Dziejów świata nie można podzielić na dwie kategorie – dobrych i złych, naszych i obcych, czy czarnych i białych. Gdyby tak było, historia zaliczałaby się do nauk ścisłych. Na szczęście ta złożoność sprawia, że jest ciekawiej, chociaż nie zawsze do śmiechu. W ostatnim czasie spotkałem się z kilkoma tego typu sytuacjami, chociażby ze sprawą Wałęsy. Znam osobiście kilku oszołomów, którzy twierdzą, że byłego prezydenta należy wręcz wymazać z podręczników. Z drugiej strony jakie tu zajmować stanowisko, skoro nie ma póki co stuprocentowej pewności w postaci jawnych, rzetelnych ekspertyz, jak to tak naprawdę było.

czeslaw_kubik_promocja_ksiazki

Sama promocja książki – jak dla mnie ciekawa. Autor swoimi opowieściami naprawdę mnie zainteresował. Widać było, że to pasjonat. Warto dodać, że Cezary Jan Lis nie jest historykiem z wykształcenia. Widać to w konstrukcji książki, sposobie narracji. Nie uważam tego jednak za jakąś ujmę. Podobało mi się jego stwierdzenie, że nie będzie pisał o Warszycu, bo o nim już napisano bardzo wiele. I nawet jeśli w tej chwili znajdą się osoby, które w tej wypowiedzi zaczną doszukiwać się drugiego, niewidzialnego dna, to przyznaję rację autorowi – poruszył przecież temat, który inni omijają.

Właśnie czytam książkę

Tak, jeszcze jej nie przeczytałem. Wszystkie możliwe wątki porównuję z innymi źródłami, które posiadam. Po zapoznaniu się z całością na pewno będę miał jakąś opinię w tym temacie. I polecam to samo innym. Zdaję sobie jednak sprawę, że to wymaga czasu, chęci oraz innych możliwości.

kapitan_pawel_cezary_jan_lis

Nie dziwię się tym kilku osobom, które już na samym początku skreśliły Czesława Kubika. Do tej pory można było znaleźć zaledwie kilka zdań w publikacjach na temat tej postaci. Jak tu wyrobić sobie jakąś opinię?

1691 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)