Mały krzyż obok przystanku Sowinek

Sowinek położony jest przy drodze z Kobiel Wielkich do Niedośpielina. Tak nazywa się leśniczówkę, która znajduje się przy tej drodze. Po drugiej stronie drogi jest przystanek autobusowy, a obok, w zaroślach – pamiątka po tragicznym wydarzeniu.

Lipiec 2017 r., fot. Paweł Dudek

Lipiec 2017 r., fot. Paweł Dudek

Dotarłem w to miejsce przy okazji, gdy jechałem w stronę Niedośpielina. Postanowiłem się tam zatrzymać, bo z miejscem tym kojarzy mi się pewna historia. Otóż z dzieciństwa pamiętam opowieść rodziców bądź dziadków o tragicznym wydarzeniu, które miało tam miejsce. Pewnego razu autobus zatrzymał się na tym przystanku. Drzwi pojazdu skierowane były w stronę pobocza. Wysiedli z niego pasażerowie. Wśród nich była mała dziewczynka, która od razu po wyjściu okrążyła autobus i wybiegła na drogę, chciała w ten sposób przejść na drugą stronę. Niestety nie zauważyła samochodu, który jechał, została śmiertelnie potrącona. Obok przystanku postawiono mały drewniany krzyżyk. Pamiętam, że w moim dzieciństwie, gdy tam czasem bywałem (a bywałem jednak rzadko), to obok krzyża znajdowały się znicze oraz kwiaty. Dziś miejsce to jest zarośnięte, krzyż niestety upadł. Wydarzenie to pozostało mi w pamięci jako swego rodzaju przestroga. Pewnie gdy słyszałem pierwszy raz tę opowieść miałem mniej niż 10 lat – mało, ale na tyle dużo, żeby zrozumieć co się stało i jakie mogą być konsekwencje nieuwagi.

Krzyż znajduje się w zaroślach obok przystanku, w stronę Kobiel Wielkich. Lipiec 2017 r., fot. Paweł Dudek

Lipiec 2017 r., fot. Paweł Dudek

Lipiec 2017 r., fot. Paweł Dudek

Zdjęcie z maja 2021 roku

Obok tego miejsca przejeżdżam na rowerze dość często, a przystanek jest dobrym punktem postojowym. Byłem tam m.in. w maju 2021 roku i zrobiłem jedno zdjęcie krzyża. Nadal leży on wśród zarośli.

Maj 2021 r., fot. Paweł Dudek

577 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj