Mur wokół kościoła w Żeleźnicy

Ten artykuł dodałem 9.09.2018 roku

Co może być interesującego w murze otaczającym kościół? Raczej nic, chyba, że znajdę na nim jakąś ciekawą informację. Tak właśnie było z murem otaczającym kościół pw. Św. Mikołaja w Żeleźnicy (gmina Przedbórz).

mur_wokol_kosciola_zeleznica_1

mur_wokol_kosciola_zeleznica_2

Na jednym z filarów muru, obok wejścia na teren przykościelny znalazłem tablicę mówiącą o okolicznościach powstania muru. Poniżej znajduje się treść tej tablicy.

W PIERWSZYM ROKU WIELKIEJ
NOWENNY PRZED 1000 LECIEM
CHRZTU POLSKI TEN MUR NA OKOŁO
KOŚCIOŁA NA PAMIĄTKĘ POSTA-
WILIŚMY. PARAFIJANIE
ŻELEŹNICA DN. 5-V 1957 R.

mur_wokol_kosciola_zeleznica_3

mur_wokol_kosciola_zeleznica_4

Mur wygląda całkiem solidnie jak na swoje lata.

1140 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: