Mur wokół kościoła w Żeleźnicy

Ten artykuł dodałem 9.09.2018 roku

Co może być interesującego w murze otaczającym kościół? Raczej nic, chyba, że znajdę na nim jakąś ciekawą informację. Tak właśnie było z murem otaczającym kościół pw. Św. Mikołaja w Żeleźnicy (gmina Przedbórz).

mur_wokol_kosciola_zeleznica_1

mur_wokol_kosciola_zeleznica_2

Na jednym z filarów muru, obok wejścia na teren przykościelny znalazłem tablicę mówiącą o okolicznościach powstania muru. Poniżej znajduje się treść tej tablicy.

W PIERWSZYM ROKU WIELKIEJ
NOWENNY PRZED 1000 LECIEM
CHRZTU POLSKI TEN MUR NA OKOŁO
KOŚCIOŁA NA PAMIĄTKĘ POSTA-
WILIŚMY. PARAFIJANIE
ŻELEŹNICA DN. 5-V 1957 R.

mur_wokol_kosciola_zeleznica_3

mur_wokol_kosciola_zeleznica_4

Mur wygląda całkiem solidnie jak na swoje lata.

271 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

1. Jestem autorem wszystkich artykułów (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
2. Jestem autorem wszystkich zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Jeśli znasz autora - napisz do mnie.
3. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, tzn. zostały zrobione najpóźniej do miesiąca wcześniej (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
4. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem.
5. Punkty nr 1. i nr 2. oznaczają, że możesz sobie czytać, oglądać, ale nie kopiować. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy.