O tym jak kiedyś RKS zdobywał pieniądze na… premie dla piłkarzy

Ten artykuł dodałem 9.05.2018 roku

Czasem wpada mi w ręce miesięcznik pt. „W sieci historii”. I czasem znajduję tam nawet ciekawe artykuły. W majowym numerze znalazłem interesujący fragment, który dotyczył klubu piłkarskiego RKS Radomsko. Artykuł nosi tytuł „Piłkarskie przekręty” i rozpoczyna się na stronie 54. Mowa w nim o tym jak wyglądały i na czym polegały nieprawidłowości w finansowaniu polskich klubów w okresie PRL-u.

pmagazinereleasegetcover2278

Jeden z fragmentów dotyczy naszego RKS-u. Poniżej cytuję tenże fragment.

Innym zjawiskiem była tzw. lewa kasa. W tym przypadku mechanizm był prosty – najczęściej zaniżano liczbę sprzedanych biletów, uzyskując w ten sposób nieewidencjonowane środki. Nie zawsze zresztą były to dochody z imprez sportowych. RKS Radomsko od 1982 r. organizował dyskoteki, na które (wg ustaleń Służby Bezpieczeństwa) przychodziło po 200-300 osób, co przy cenie biletu 30 zł dawało kilkaset tysięcy rocznie. Było to możliwe, gdyż kupujący oddawali bilety przy wejściu do dyskoteki i były one sprzedawane ponownie… Zdobyte w ten sposób środki przeznaczano na premie dla piłkarzy i transfery, a częściowo najprawdopodobniej defraudowano.

Tyle jeśli chodzi o fragment artykułu. Opisywane są też tam inne kluby oraz piłkarze, którzy teoretycznie byli wówczas amatorami, ale tych najlepszych jakoś trzeba było bardziej wynagrodzić. Ciekawa lektura! Miesięcznik kupicie nie tylko w dobrych salonikach prasowych, ale również w zwykłym kiosku. Cena – 9,90 zł.

Aha, żeby nie było – proszę nie łączyć tego, co jest opisane powyżej z obecnym RKS-em. To ciekawostka historyczna, nic więcej. Jeśli ktoś z Czytelników może jednak rozwinąć ten ciekawy temat – zapraszam do komentowania. Może ktoś był choć raz na organizowanej przez klub dyskotece…?

1210 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: