Obelisk w Ojrzeniu

Aktualizacja, listopad 2019 r.: Pomnik został zdemontowany, szczegóły na dole artykułu.

W gminie Gidle, przy drodze łączącej miejscowości Ojrzeń oraz Wygodę znajduje się obelisk. Łatwo go dostrzec z drogi. Pomnik ten upamiętnia pierwsze posiedzenie Łódzkiej Wojewódzkiej Rady Narodowej, które odbyło się 30 lipca 1944 roku.

ojrzen_obelisk_1

Napis na frontowej ścianie pomnika głosi:

Tu – w OJRZENIU
30 VII 1944 r.
ODBYŁO SIĘ PIERWSZE
POSIEDZENIE KONSPIRACYJNEJ
ŁÓDZKIEJ WOJEWÓDZKIEJ
RADY NARODOWEJ

Z tyłu, od strony lasu również znajduje się napis:

30.VII.1944 – 30.VII 1959 r.

ojrzen_obelisk_2

ojrzen_obelisk_3

Ta druga data nawiązuje do dnia odsłonięcia pomnika. Wówczas kilka tysięcy ludzi wzięło udział w tych uroczystościach. Minister leśnictwa i przemysłu drzewnego Jan Dąb-Kocioł razem z miejscowymi przedstawicielami partii dokonał odsłonięcia obelisku. Całość wydarzeń uświetniła orkiestra mandolinistów Łódzkiej Rozgłośni Polskiego Radia oraz Łowicki Zespół Pieśni i Tańca.

ojrzen_obelisk_4

Ze względu na to, że obelisk nawiązuje do PRL-u, dziś już nie odbywają się tam takie uroczystości. Obelisk coraz bardziej zarasta, ale trzeba przyznać, że jest to historyczne miejsce.

Aktualizacja z listopada 2019 r.

W listopadzie dotarła do mnie wiadomość, że pomnik został zdemontowany. Jest to efekt ustawy dekomunizacyjnej, która mówi o konieczności usuwania pamiątek chwalących czy upamiętniających ustroje totalitarne albo osoby i wydarzenia z nimi związane. Nadleśnictwo Radomsko na terenie którego stał pomnik otrzymało z Instytutu Pamięci Narodowej opinię stwierdzającą, że obiekt ten należy rozebrać.

Puste miejsce po zdemontowanym pomniku. Marzec 2020 r., fot. Paweł Dudek


2964 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj