Obelisk w Ojrzeniu

Ten artykuł dodałem 11.06.2017 roku

W gminie Gidle, przy drodze łączącej miejscowości Ojrzeń oraz Wygodę znajduje się obelisk. Łatwo go dostrzec z drogi. Pomnik ten upamiętnia pierwsze posiedzenie Łódzkiej Wojewódzkiej Rady Narodowej, które odbyło się 30 lipca 1944 roku.

ojrzen_obelisk_1

Napis na frontowej ścianie pomnika głosi:

Tu – w OJRZENIU
30 VII 1944 r.
ODBYŁO SIĘ PIERWSZE
POSIEDZENIE KONSPIRACYJNEJ
ŁÓDZKIEJ WOJEWÓDZKIEJ
RADY NARODOWEJ

Z tyłu, od strony lasu również znajduje się napis:

30.VII.1944 – 30.VII 1959 r.

ojrzen_obelisk_2

ojrzen_obelisk_3

Ta druga data nawiązuje do dnia odsłonięcia pomnika. Wówczas kilka tysięcy ludzi wzięło udział w tych uroczystościach. Minister leśnictwa i przemysłu drzewnego Jan Dąb-Kocioł razem z miejscowymi przedstawicielami partii dokonał odsłonięcia obelisku. Całość wydarzeń uświetniła orkiestra mandolinistów Łódzkiej Rozgłośni Polskiego Radia oraz Łowicki Zespół Pieśni i Tańca.

ojrzen_obelisk_4

Ze względu na to, że obelisk nawiązuje do PRL-u, dziś już nie odbywają się tam takie uroczystości. Obelisk coraz bardziej zarasta, ale trzeba przyznać, że jest to historyczne miejsce.

1076 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)