Paryż: pomnik poświęcony radomszczańskim Żydom, którzy zginęli w Zagładzie

Ten artykuł dodałem 27.12.2019 roku

W ostatnim czasie zacząłem dość dogłębnie studiować obcojęzyczne materiały związane z historią Radomska. Gdyby człowiek znał więcej języków, mógłby znaleźć naprawdę ciekawe rzeczy. Jedną z książek, która mnie zainteresowała jest Księga Pamięci Żydów Radomszczańskich, napisana w języku hebrajskim oraz jidysz i przetłumaczona na angielski. Angielska wersja, z którą w miarę sprawnie sobie radzę jest okrojona – nie wszystkie teksty są przetłumaczone, w dodatku brakuje tam zdjęć, które znajdują się w oryginalnej wersji. Żmudna praca polegająca na analogicznym odnajdywaniu fragmentów hebrajskich oraz jidysz i tłumaczeniu ich na angielski, a potem na polski przyniosła pierwsze efekty. Znalazłem np. poniższe zdjęcie.

Jest to fotografia pomnika poświęconego radomszczańskim Żydom, którzy zginęli w Zagładzie. Tłumacząc francuski napis (kolejny język!) udało mi się ustalić, że zapisano tam: „Wieczna chwała dwudziestu tysiącom męczenników zamordowanych w 1942 r. w Radomsku i okolicach przez nazistowskich katów”. Pomnik został wystawiony przez organizację, która stowarzyszała radomszczańskich Żydów we Francji. W tle widać, że pomnik wzniesiono zapewne na jakimś cmentarzu. Zdjęcie to znajduje się na stronie 522 Księgi Pamięci Żydów Radomszczańskich.

P.S. Nie udało mi się na razie ustalić, na którym paryskim cmentarzu znajduje się ten pomnik.

956 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: