Pomnik ofiar egzekucji na Kopcu

Ten artykuł dodałem 15.12.2017 roku

Na tzw. Kopcu odbyły się w 1944 roku dwie egzekucje ludności polskiej. O tym wydarzeniu pisałem tutaj. W niniejszym wpisie zajmę się tym jak wyglądała droga do wybudowania pomnika oraz przyjrzę się jego wyglądowi.

Przed wybudowaniem pomnika stał tam tylko drewniany krzyż. Dotarłem również do informacji, że w 1947 i 1978 roku miasto ufundowało tablice pamiątkowe, ale nie wiadomo jaki był ich los w późniejszym czasie.

pomnik_kopiec_1

O budowie pomnika w miejscu zbrodni mówiono od dawna, dużo w tym temacie zrobił miejski radny Arkadiusz Ciach i warto przyznać, że to on był głównym inicjatorem powstania pomnika. Znalazłem nawet jego wniosek do prezydenta miasta. Z pismem oraz odpowiedzią można zapoznać się tutaj. W późniejszym czasie prace zintensyfikowano. Pomnik gotowy był w listopadzie 2012 roku. Następnie przygotowywano otoczenie ze ścieżką oraz ławkami.

pomnik_kopiec_2

Pomnik odsłonięto w 69 rocznicę egzekucji, 3 maja 2013 roku. Odsłonięcia dokonali prezydent Radomska Anna Milczanowska oraz Arkadiusz Gałaj z łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Pomnik poświęcił proboszcz parafii św. Lamberta ks. Antoni Arkit.

pomnik_kopiec_3

pomnik_kopiec_4

Na pomnik składa się drewniany pięciometrowy krzyż oraz leżące przed nim trzy tablice z nazwiskami ofiar i informacją o egzekucjach.

Treść tablicy z informacją o egzekucjach:

W TYM MIEJSCU
W DNIACH 3 MAJA I 23 CZERWCA 1944 R.
W WYNIKU MASOWYCH EGZEKUCJI
PRZEPROWADZONYCH PRZEZ OKUPANTA NIEMIECKIEGO
ŚMIERĆ PONIOSŁO
32 MIESZKAŃCÓW ZIEMI RADOMSZCZAŃSKIEJ

Treść tablicy z nazwiskami, znajdującej się przed krzyżem, po lewej stronie:

MARIAN BUKOWSKI
WACŁAW CISOWSKI
FRANCISZEK CYTRYŃSKI
ANTONI CZARNECKI
NIKODEM DAROŃ
FRANCISZEK GÓRECKI
PIOTR JABŁOŃSKI
ROMAN KANCZURSKI
ROMAN KOMOROWSKI
ROMAN KUBIAK
ZDZISŁAW KUBIK
KONSTANTY MARSZAŁEK
ROMAN MAZUR
JÓZEF MODRZEJEWSKI
JÓZEF MUSIAŁ

Treść tablicy z nazwiskami, znajdującej się przed krzyżem, po prawej stronie:

PIOTR PIORUŃSKI
JAN POTĘGA
TADEUSZ POSZWA
WACŁAW PYTEL
MIECZYSŁAW PYTKOWSKI
KAZIMIERZ RACINA
JAN RAK
HENRYK RYMARCZYK
ANTONI SOBIERAJ
BOGUSŁAW SZABLEWSKI
ANDRZEJ TATARA
WŁADYSŁAW URBAŃSKI
ANTONI WĘGRZYŃSKI
MAREK WIDLICKI
MARIAN WURSZT
ANTONI ZIEMBA

Budowę pomnika sfinansowało miasto, a także Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, starostwo oraz gminy Kodrąb, Kobiele Wielkie, Radomsko i Wielgomłyny, ponieważ niektóre z ofiar pochodziły z tych gmin. Łączny koszt budowy pomnika to kwota 48 311,62 zł. Miejsce, gdzie znajduje się pomnik jest ogólnodostępne. W pobliżu znajdują się ławki, gdzie można odpocząć.

1161 razy oglądano od początku 3 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)