Pomnik partyzantów przed Krzętowem

Ten artykuł dodałem 2.12.2018 roku

Przy drodze prowadzącej z Radomska do Krzętowa, około dwa kilometry przed Krzętowem, znajduje się pomnik poświęcony partyzantom z Gromady Wielgomłyny. Pomnik ten został wzniesiony w 1972 roku, w 28 rocznicę bitwy pod Krzętowem.

pomnik_partyzantow_krzetow_1

pomnik_partyzantow_krzetow_2

pomnik_partyzantow_krzetow_3

Obiekt jest wysoki, strzelisty. Metalowa konstrukcja postawiona na kamiennym cokole widoczna jest z daleka. U jej szczytu zobaczyć można poziomo ułożone lufy karabinów z bagnetami. Na metalowej powierzchni znajdują się symbole Polski Walczącej oraz orzeł z polskiego godła.

A oto treść z metalowej tablicy znajdującej się w dolnej części pomnika:

W WALCE O POLSKĘ WOLNOŚĆ I LUD
W LATACH OKUPACJI HITLEROWSKIEJ
Z GROMADY WIELGOMŁYNY
I OKOLICZNYCH WSI POLEGLI
PARTYZANCI
BRANDT JACEK LAT 24
DROGOSZ JAN LAT 21
GAJECKI TOMASZ LAT 30
GANDZIAROWSKI ROMAN LAT 27
KĘPA LEON-LEWONIEWSKI LAT 25
KĘPSKI ANTONI LAT 22
LANGKAMER KAZIMIERZ LAT 23
NEJMAN JÓZEF LAT 32
PIEC JÓZEF LAT 22
WIECHOWSKI ANTONI LAT 35
WIĘCKOWSKI KAZIMIERZ LAT 19
I INNI – CZEŚĆ ICH PAMIĘCI
W 28 ROCZNICE BITWY POD KRZĘTOWEM
SPOŁECZEŃSTWO-GROM-WIELGOMŁYNY
WIELGOMŁYNY-DNIA 1-VI-1972 R.

pomnik_partyzantow_krzetow_4

Obok pomnika rosną dwa świerki. Obiekt otoczony jest łańcuchem z murowanymi cokołami. W bardzo bliskiej odległości od pomnika, w stronę Krzętowa, znajduje się kapliczka, o której pisałem tutaj.

pomnik_partyzantow_krzetow_5

327 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

1. Jestem autorem wszystkich artykułów (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
2. Jestem autorem wszystkich zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Jeśli znasz autora - napisz do mnie.
3. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, tzn. zostały zrobione najpóźniej do miesiąca wcześniej (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
4. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem.
5. Punkty nr 1. i nr 2. oznaczają, że możesz sobie czytać, oglądać, ale nie kopiować. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy.