Pomnik w Jackowie (gmina Żytno)

Ten artykuł dodałem 26.09.2017 roku

Aktualizacja z marca 2019 roku. Ten pomnik nie istnieje od lutego 2019 roku. O szczegółach można przeczytać tutaj. Poniżej znajduje się archiwalny wpis.

Jadąc leśną drogą od Huty Drewnianej i Wymysłowa w stronę Silnicy można natrafić na ciekawą pamiątkę. Tuż przy skrzyżowaniu z drogą pożarową nr 21, po lewej stronie, znajduje się pomnik. Ma on formę orła z prześwitem w kształcie pięcioramiennej gwiazdy. Przypomina o wydarzeniach z 23 września 1944 roku.

Wówczas 4 batalion brygady im. Józefa Bema razem z radzieckim oddziałem majora „Gory” został okrążony przez dość duże jednostki policji, SS i wojska niemieckiego. Ukryci w lesie partyzanci przez cały dzień trwali na swoich pozycjach. Dopiero po zmroku wydostali się z okrążenia. Ponieśli jednak wiele strat – poległo ok. 50 partyzantów z 4 batalionu oraz ok. 30 z oddziału „Gory”. Straty wroga miały zaś wynosić 160 zabitych oraz 250 rannych. Według innego źródła zginęło 104 partyzantów oraz 6 hitlerowców. Dane o tym wydarzeniu pochodzą z książki Ryszarda Nazarewicza pt. „Nad górną Wartą i Pilicą”. Nie mam pełnego zaufania do tej pozycji i tego autora, ale to już historia na inny wpis… Warto zwrócić uwagę, że kilkanaście dni wcześniej (12-13 września) miała miejsce bitwa pod Ewiną. Starcie w okolicach Jackowa to kontynuacja walk Armii Ludowej z hitlerowcami na terenie dzisiejszego powiatu radomszczańskiego.

jackow_pomnik_1Zdjęcie z lipca 2017 roku

U podstawy pomnika znajduje się napis:

PARTYZANTOM
RADZIECKIM I POLSKIM
POLEGŁYM ZA WOLNOŚĆ
NASZĄ I WASZĄ

jackow_pomnik_2Zdjęcie z lipca 2017 roku

Piszę o tym pomniku tylko dlatego, że to pamiątka historyczna, na którą można natrafić podczas wycieczki do lasu. Absolutnie nie propaguję przyjaźni radziecko-polskiej.

jackow_pomnik_3Zdjęcie z lipca 2017 roku

2244 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: