Pomnik w Jackowie (gmina Żytno)

Aktualizacja z marca 2019 roku. Ten pomnik nie istnieje od lutego 2019 roku. O szczegółach można przeczytać tutaj. Poniżej znajduje się archiwalny wpis.

Jadąc leśną drogą od Huty Drewnianej i Wymysłowa w stronę Silnicy można natrafić na ciekawą pamiątkę. Tuż przy skrzyżowaniu z drogą pożarową nr 21, po lewej stronie, znajduje się pomnik. Ma on formę orła z prześwitem w kształcie pięcioramiennej gwiazdy. Przypomina o wydarzeniach z 23 września 1944 roku.

Wówczas 4 batalion brygady im. Józefa Bema razem z radzieckim oddziałem majora „Gory” został okrążony przez dość duże jednostki policji, SS i wojska niemieckiego. Ukryci w lesie partyzanci przez cały dzień trwali na swoich pozycjach. Dopiero po zmroku wydostali się z okrążenia. Ponieśli jednak wiele strat – poległo ok. 50 partyzantów z 4 batalionu oraz ok. 30 z oddziału „Gory”. Straty wroga miały zaś wynosić 160 zabitych oraz 250 rannych. Według innego źródła zginęło 104 partyzantów oraz 6 hitlerowców. Dane o tym wydarzeniu pochodzą z książki Ryszarda Nazarewicza pt. „Nad górną Wartą i Pilicą”. Nie mam pełnego zaufania do tej pozycji i tego autora, ale to już historia na inny wpis… Warto zwrócić uwagę, że kilkanaście dni wcześniej (12-13 września) miała miejsce bitwa pod Ewiną. Starcie w okolicach Jackowa to kontynuacja walk Armii Ludowej z hitlerowcami na terenie dzisiejszego powiatu radomszczańskiego.

jackow_pomnik_1Zdjęcie z lipca 2017 roku

U podstawy pomnika znajduje się napis:

PARTYZANTOM
RADZIECKIM I POLSKIM
POLEGŁYM ZA WOLNOŚĆ
NASZĄ I WASZĄ

jackow_pomnik_2Zdjęcie z lipca 2017 roku

Piszę o tym pomniku tylko dlatego, że to pamiątka historyczna, na którą można natrafić podczas wycieczki do lasu. Absolutnie nie propaguję przyjaźni radziecko-polskiej.

jackow_pomnik_3Zdjęcie z lipca 2017 roku

2695 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj