Pomnik ze śmigłem w Olszynkach

W miejscowości Olszynki, na zakręcie, znajduje się pomnik poświęcony trzem polskim pilotom samolotów, którzy zginęli 3 września 1939 roku w wyniku walki powietrznej z Niemcami. Kapral pilot Czesław Borzęcki, kapral strzelec Czesław Buziuk oraz porucznik obserwator Tadeusz Frąckowiak należeli do 55 Eskadry Bombowej. 3 września 1939 roku bombardowali niemieckie kolumny pancerne jadące drogą Radomsko – Częstochowa. Niemieckie myśliwce zestrzelili PZL.23B „Karasia”, którym lecieli trzej piloci. Spadł on właśnie w okolicy wsi Olszynki. Wszyscy członkowie załogi „Karasia” zginęli na miejscu.

olszynki_pomnik_lotnikow_1Sierpień 2016 r., fot. Paweł Dudek

Charakterystycznym elementem pomnika jest śmigło samolotowe wychodzące ze szczytu pomnika. Znajduje się tam także krzyż. Całość otoczona jest drewnianym płotkiem.

olszynki_pomnik_lotnikow_2Sierpień 2016 r., fot. Paweł Dudek

Pomnik został odsłonięty 15 września 1991 roku. Jest zbudowany z bloków piaskowca. Groby trzech pilotów, którzy polegli w tym miejscu znajdują się na cmentarzu w Kobielach Wielkich, pisałem o tym tutaj. Ponadto, w 1979 roku na kościele Św. Zygmunta w Częstochowie umieszczono tablicę pamiątkową, na której wspomniani są m.in. wyżej wymienieni lotnicy.

olszynki_pomnik_lotnikow_3Sierpień 2016 r., fot. Paweł Dudek

2560 razy oglądano od początku 2 razy oglądano dzisiaj