Pomnik ze śmigłem w Olszynkach

Ten artykuł dodałem 26.08.2016 roku

W miejscowości Olszynki, na zakręcie, znajduje się pomnik poświęcony trzem polskim pilotom samolotów, którzy zginęli 3 września 1939 roku w wyniku walki powietrznej z Niemcami. Kapral pilot Czesław Borzęcki, kapral strzelec Czesław Buziuk oraz porucznik obserwator Tadeusz Frąckowiak należeli do 55 Eskadry Bombowej. 3 września 1939 roku bombardowali niemieckie kolumny pancerne jadące drogą Radomsko – Częstochowa. Niemieckie myśliwce zestrzelili PZL.23B „Karasia”, którym lecieli trzej piloci. Spadł on właśnie w okolicy wsi Olszynki. Wszyscy członkowie załogi „Karasia” zginęli na miejscu.

olszynki_pomnik_lotnikow_1Sierpień 2016 r., fot. Paweł Dudek

Charakterystycznym elementem pomnika jest śmigło samolotowe wychodzące ze szczytu pomnika. Znajduje się tam także krzyż. Całość otoczona jest drewnianym płotkiem.

olszynki_pomnik_lotnikow_2Sierpień 2016 r., fot. Paweł Dudek

Pomnik został odsłonięty 15 września 1991 roku. Jest zbudowany z bloków piaskowca. Groby trzech pilotów, którzy polegli w tym miejscu znajdują się na cmentarzu w Kobielach Wielkich, pisałem o tym tutaj. Ponadto, w 1979 roku na kościele Św. Zygmunta w Częstochowie umieszczono tablicę pamiątkową, na której wspomniani są m.in. wyżej wymienieni lotnicy.

olszynki_pomnik_lotnikow_3Sierpień 2016 r., fot. Paweł Dudek

2184 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: