[stare zdjęcie] Rynek w Radomsku w okresie międzywojennym

Ten artykuł dodałem 22.02.2019 roku

Bardzo ciekawa fotografia ukazująca centrum Radomska w dwudziestoleciu międzywojennym. Na zdjęciu widoczne są budynki, które w niemal identycznej formie przetrwały do dziś, od lewej strony są to kamienice przy dzisiejszym placu 3-go Maja, ratusz, plebania, kościół św. Lamberta oraz kamienice przy początku ulicy Przedborskiej. Dużo ciekawsze są szczegóły. Przed ratuszem widać budkę, która przypomina współczesny kiosk. Między kioskiem a ratuszem znajdowała się okrągła kolumna na afisze i inne ogłoszenia. Na plac przykościelny można było wejść wprost ze skrzyżowania. Ruch samochodowy był wtedy znikomy, teraz byłoby to niebezpieczne. W środkowej części zdjęcia znajduję się rynek, a właściwie park – wtedy już zaprzestano użytkowania tego miejsca go do celów handlowych i targowisko zorganizowano mniej więcej tam, gdzie dziś znajduje się Miejski Dom Kultury.

Fotografia znajduje się w zbiorach Narodowego Archiwum Cyfrowego (sygnatura 1-U-5379).

628 razy oglądano od początku 2 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

1. Jestem autorem wszystkich artykułów (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
2. Jestem autorem wszystkich zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Jeśli znasz autora - napisz do mnie.
3. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, tzn. zostały zrobione najpóźniej do miesiąca wcześniej (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
4. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem.
5. Punkty nr 1. i nr 2. oznaczają, że możesz sobie czytać, oglądać, ale nie kopiować. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy.