Tablica na budynku przy ul. Fabianiego 24 w Radomsku

Ten artykuł dodałem 18.05.2015 roku

Na budynku przy ulicy Fabianiego 24 w Radomsku znajduje się tablica pamiątkowa.

tablica_fabianiego24

Treść tej tablicy jest następująca:

W TYM DOMU 23 KWIETNIA 1944 r.
OBRADOWAŁA KONSPIRACYJNA
POWIATOWA RADA NARODOWA
W RADOMSKU
W XV-tą ROCZNICĘ –
MIESZKAŃCY MIASTA RADOMSKA i POWIATU
RADOMSKO 23 IV 1959 r.

Rady narodowe (miejskie, powiatowe, wojewódzkie) były to terenowe organy władzy komunistycznej powstałe po 1 stycznia 1944 roku na ziemiach polskich. Podlegały one Krajowej Radzie Narodowej, złożonej głównie z działaczy komunistycznej partii PPR. Celem Krajowej Rady Narodowej było przejęcie władzy po zakończeniu wojny i stworzenie sojuszu z ZSRR.

Później, w okresie PRL-u, rady narodowe, funkcjonujące na szczeblu miast, powiatów i województw, były legalnymi organami władzy państwowej.

Dla tablicy z budynku na ul. Fabianiego 24 los był łaskawy, przetrwała ona do dzisiaj. Jednakże gdy Polska na przełomie lat 80. i 90. XX wieku stała się całkowicie niezależna i demokratyczna w pełnym tego słowa znaczeniu, niszczono tego typu pamiątki po komunistycznych czasach. I tak znajdujący się na placu 3-go Maja Pomnik Braterstwa Broni został całkowicie zniszczony, ale to już zupełnie inna historia.

tablica_fabianiego24_oddalenie

3254 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: