Tablica poświęcona Karolowi Kutnickiemu na ścianie kościoła w Żytnie

Ten artykuł dodałem 29.04.2019 roku

Na zewnętrznej ścianie kościoła Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Żytnie, na prawo od głównych drzwi wejściowych znajduje się pamiątkowa tablica poświęcona pułkownikowi Karolowi Kutnickiemu ps. „Kruk”.

Oto pełna treść inskrypcji z tej tablicy, gdzie znajdują się podstawowe informacje o Kutnickim.

Ś.P.
PŁK KAROL KUTNICKI „KRUK”
1906 – 1997
OFICER W.P. KAWALER ORDERU VIRTUTI-MILITARI
DWUKROTNIE ODZNACZONY KRZYŻEM WALECZNYCH
DOWÓDCA 1KOM. 27 P.P. ARMII KRAJOWEJ
ARESZTOWANY 21.01.1945 I WIĘZIONY
W ŁAGRACH SOWIECKICH

ŻYTNO 29.08.1999 r.

ŻOŁNIERZE A.K.

Ponadto na tablicy znajduje się Orzeł Armii Krajowej, symbol Polski Walczącej oraz krzyż. Nie jest to jedyna tablica pamiątkowa na frontowej ścianie kościoła w Żytnie. Oprócz tej opisywanej tutaj, znajdują się tam także dwie inne tablice – tablica poświęcona żołnierzom 27 pułku Armii Krajowej oraz tablica poświęcona Wandzie Malczewskiej.

1010 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: