Orzechów: miejsce zrobienia krzyża brzozowego dla pielgrzymów – ciąg dalszy

Ten artykuł dodałem 20.10.2018 roku

Pierwszy raz odwiedziłem to miejsce we wrześniu 2017 roku. Napisałem wówczas artykuł (tutaj). Potem jeszcze kilka razy przejeżdżałem obok tego krzyża. W październiku 2018 roku zauważyłem, że to miejsce się zmieniło. Przedstawiam więc aktualizację.

orzechow_miejsce_zrobienia_krzyza_brzozowego_ciag_dalszy_1

Do lipca 2018 roku do krzyża zamontowana była tablica z informacją, że w tym miejscu zrobiono krzyż brzozowy dla pielgrzymki z Piotrkowa Trybunalskiego.

orzechow_miejsce_zrobienia_krzyza_brzozowego_ciag_dalszy_2

W październiku 2018 roku zauważyłem, że teraz tablice są dwie i leżą one u podnóża krzyża. Ta druga zawiera następujące informacje:

DLA UPAMIĘTNIENIA
WYDARZENIA Z DNIA 11 LIPCA 1954 ROKU
KIEDY TO WBREW ZAKAZOWI WYDANEMU
PRZEZ PREZYDIUM MIEJSKIEJ RADY NARODOWEJ
SPONTANICZNIE WYRUSZYŁA NA JASNĄ GÓRĘ
PIESZA PIELGRZYMKA W ILOŚCI OKOŁO 600 OSÓB
BEZ ASYSTY KSIĘDZA I NAWET BEZ KRZYŻA.
PODCZAS DROGI W LESIE SPORZĄDZONO BRZOZOWY
KRZYŻ, KTÓRY WŚRÓD ŚPIEWU I PŁACZU PĄTNIKÓW
ZOSTAŁ POŚWIĘCONY W GIDLACH.

„Chylą się głowy w kornej modlitwie
Ludzi zmęczonych w życia gonitwie
Co do swej Matki mimo zakazu
Poszli bez księdza, krzyża, obrazu”

Z kroniki Parafii Najświętszego Serca Jezusowego
w Piotrkowie Tryb.

12.07.2018 r.

orzechow_miejsce_zrobienia_krzyza_brzozowego_ciag_dalszy_3

929 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: