Dlaczego Reymont urodził się w Kobielach?

Ten artykuł dodałem 26.04.2015 roku

Władysław Reymont (a właściwie Stanisław Władysław Rejment – z takimi imionami i nazwiskiem się bowiem urodził) to duma Kobiel Wielkich. Można tam znaleźć całkiem sporo pamiątek po słynnym pisarzu, m.in. pomnik w centralnej części wsi, kamień z tablicą informującą o miejscu urodzenia noblisty, a także ławeczkę z jego figurą.

reymont_miejsce_urodzeniaPamiątkowy pomnik z tablicą w miejscu urodzenia Reymonta. Przeczytaj artykuł na ten temat – tutaj

Gdyby jednak nieco bardziej przyjrzeć się faktom, okazuje się, że, niestety, Kobiele Wielkie to tylko jeden z wielu przystanków w życiu wybitnego pisarza.

Rodzina Rejmentów mieszkała początkowo w Gidlach. Józef (przyszły ojciec noblisty) znał język niemiecki, posiadał wykształcenie muzyczne, dzięki czemu uczył gry i osiągał z tego niezłe dochody. W wieku 20 lat został organistą w Kobielach Wielkich. Dwa lata później wziął ślub z Antoniną z Kupczyńskich, córką Piotra.

7 maja 1867 roku na świat przyszedł Stanisław Władysław. Jego chrzest odbył się 14 maja. Rodzicami chrzestnymi zostali ksiądz Szymon Kupczyński (proboszcz z Tuszyna) oraz Melania Szatkowska (właścicielka dóbr Huta Drewniana).

Rok później cała rodzina Rejmentów przeniosła się do Tuszyna pod Łodzią.

2938 razy oglądano od początku 2 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

1. Jestem autorem wszystkich artykułów (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
2. Jestem autorem wszystkich zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Jeśli znasz autora - napisz do mnie.
3. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, tzn. zostały zrobione najpóźniej do miesiąca wcześniej (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
4. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem.
5. Punkty nr 1. i nr 2. oznaczają, że możesz sobie czytać, oglądać, ale nie kopiować. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy.