Władysław Reymont (a właściwie Stanisław Władysław Rejment – z takimi imionami i nazwiskiem się bowiem urodził) to duma Kobiel Wielkich. Można tam znaleźć całkiem sporo pamiątek po słynnym pisarzu, m.in. pomnik w centralnej części wsi, kamień z tablicą informującą o miejscu urodzenia noblisty, a także ławeczkę z jego figurą.
Pamiątkowy pomnik z tablicą w miejscu urodzenia Reymonta. Przeczytaj artykuł na ten temat – tutaj
Gdyby jednak nieco bardziej przyjrzeć się faktom, okazuje się, że, niestety, Kobiele Wielkie to tylko jeden z wielu przystanków w życiu wybitnego pisarza.
Rodzina Rejmentów mieszkała początkowo w Gidlach. Józef (przyszły ojciec noblisty) znał język niemiecki, posiadał wykształcenie muzyczne, dzięki czemu uczył gry i osiągał z tego niezłe dochody. W wieku 20 lat został organistą w Kobielach Wielkich. Dwa lata później wziął ślub z Antoniną z Kupczyńskich, córką Piotra.
7 maja 1867 roku na świat przyszedł Stanisław Władysław. Jego chrzest odbył się 14 maja. Rodzicami chrzestnymi zostali ksiądz Szymon Kupczyński (proboszcz z Tuszyna) oraz Melania Szatkowska (właścicielka dóbr Huta Drewniana).
Rok później cała rodzina Rejmentów przeniosła się do Tuszyna pod Łodzią.
Zobacz podobne artykuły:
Zobacz podobne artykuły: