Dlaczego Reymont urodził się w Kobielach?

Ten artykuł dodałem 26.04.2015 roku

Władysław Reymont (a właściwie Stanisław Władysław Rejment – z takimi imionami i nazwiskiem się bowiem urodził) to duma Kobiel Wielkich. Można tam znaleźć całkiem sporo pamiątek po słynnym pisarzu, m.in. pomnik w centralnej części wsi, kamień z tablicą informującą o miejscu urodzenia noblisty, a także ławeczkę z jego figurą.

reymont_miejsce_urodzeniaPamiątkowy pomnik z tablicą w miejscu urodzenia Reymonta

Gdyby jednak nieco bardziej przyjrzeć się faktom, okazuje się, że, niestety, Kobiele Wielkie to tylko jeden z wielu przystanków w życiu wybitnego pisarza.

Rodzina Rejmentów mieszkała początkowo w Gidlach. Józef (przyszły ojciec noblisty) znał język niemiecki, posiadał wykształcenie muzyczne, dzięki czemu uczył gry i osiągał z tego niezłe dochody. W wieku 20 lat został organistą w Kobielach Wielkich. Dwa lata później wziął ślub z Antoniną z Kupczyńskich, córką Piotra.

7 maja 1867 roku na świat przyszedł Stanisław Władysław. Jego chrzest odbył się 14 maja. Rodzicami chrzestnymi zostali ksiądz Szymon Kupczyński (proboszcz z Tuszyna) oraz Melania Szatkowska (właścicielka dóbr Huta Drewniana).

Rok później cała rodzina Rejmentów przeniosła się do Tuszyna pod Łodzią.

Od tamtej pory kontakty Reymonta z naszym regionem były sporadyczne, ale pamiątki z nim związane stanowią ważny element lokalnej tradycji i kultury. To już jednak tematy na nowy artykuły.

Na temat Reymonta, który urodził się w Kobielach Wielkich, na blogu znaleźć można kilka artykułów:
Pomnik Reymonta w centrum Kobiel Wielkich
Kufer Reymonta
Popiersie Reymonta przed Muzeum Kinematografii w Łodzi
Plac Reymonta i pomnik Reymonta w Łodzi

1084 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj