Dom Nauczyciela im. Tajnej Organizacji Nauczycielskiej (tablica na budynku przy placu 3-go Maja)

Ten artykuł dodałem 13.07.2015 roku

Na budynku, w którym znajduje się siedziba radomszczańskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego, widnieje tablica pamiątkowa.

tablica_dom_nauczyciela_im_tajnej_organizacji_nauczycielskiej

Treść z tablicy:

DOM
NAUCZYCIELA
IM.
TAJNEJ
ORGANIZACJI
NAUCZYCIELSKIEJ

Tablica ta została odsłonięta podczas obchodów Dnia Edukacji Narodowej w 2009 roku, które zbiegły się wówczas z 70. rocznicą powstania Tajnej Organizacji Nauczycielskiej.

tablica_dom_nauczyciela_im_tajnej_organizacji_nauczycielskiej_calosc

Podczas tychże obchodów w siedzibie Muzeum Regionalnego przyznano Medal Miasta Radomska nauczycielkom kształcącym na tajnych kompletach. Uhonorowano wówczas Janinę Dworecką, Janinę Kaźmierczyk, Helenę Kłych oraz Halinę Nejman.

Na Domu Nauczyciela znajduje się jeszcze druga tablica, na której wymieniono nauczycieli, pochodzących z terenów dawnego powiatu radomszczańskiego, którzy zginęli w czasie drugiej wojny światowej w walce i zostali zamordowani przez zbrodniarzy hitlerowskich i stalinowskich.

2302 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: