Gdzie była ulica Bartodziejska?

Ten artykuł dodałem 27.06.2021 roku

Jak zapewne Czytelnicy wiedzą, mam opracowane zestawienie dotyczące zmian nazw ulic w Radomsku na przestrzeni wieków. Zestawienie nie jest kompletne, od czasu do czasu natrafiam na wzmianki dotyczące zmian nazewnictwa ulic i wtedy uaktualniam artykuł. Zwykle nie ma w tym nic zaskakującego, ale ostatnim razem spotkałem się z nazwą, której się nie spodziewałem, bo nigdzie indziej na nią nie natrafiłem. W „Gońcu Częstochowskim”, nr 149 z z 3 czerwca 1913 roku na str. 3 znajduje się korespondencja z Radomska. W krótkim materiale jest mowa o poświęceniu młyna. Poniżej wkleiłem ten artykuł.

Znalazła się tam informacja, że młyn znajdował się przy ul. Bartodziejskiej. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z taką nazwą ulicy w Radomsku. Oczywiście od razu nasunęło mi się, że chodzi o obecną ulicę Narutowicza, prowadzącą wtedy do odrębnej wsi Bartodzieje (dziś w granicach miasta). Istnieje prawdopodobieństwo, że takiego określenia tej ulicy użyto właśnie z powodu kierunku, do którego ona prowadziła. Nie była to więc zapewne nazwa własna (mimo, że tak by wynikało z treści artykułu), ale swego rodzaju skrót myślowy zastosowany przez redaktora gazety z odległej  Częstochowy. Niemniej jednak nazwę tę wprowadziłem jako ciekawostkę do zestawienia z wykazem zmian w nazewnictwie radomszczańskich ulic. A wspomniany w artykule młyn parowy Bolesława Piętki to późniejszy młyn Zielonki.

Dziękuję p. Tomaszowi Kuźnickiemu za przekazanie artykułu z „Gońca Częstochowskiego”.

488 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)