Do Świąt Bożego Narodzenia zostało zaledwie kilka dni. Być może to ostatnia szansa, aby sprawić komuś wyszukany prezent. Zachęcam do przeczytania poniższego tekstu wprowadzającego. Pod nim znajdują się grafiki wraz z opisami.
Co powiecie na grafikę przedstawiającą radomszczański zabytek? Kinema w czasach największej świetności, dawna apteka na rogu ulic Żabiej i Kaliskiej, kościół Św. Lamberta, wieża ciśnień a może podwórko kamienicy przy ulicy Przedborskiej? Ja mam na swoich ścianach kilka takich prac. Muszę przyznać, że robią zawsze duże wrażenie na odwiedzających mnie gościach. Oprócz tego, że znajduje się tam lokalny, znany element architektoniczny, to widać też profesjonalizm i kunszt.
Grafiki wykonane są w technikach graficznych akwaforta, akwatinta, linoryt oraz drzeworyt. Akwaforta to technika graficzna wklęsła, gdzie obraz uzyskuje się z metalowej formy za pomocą trawienia. Akwatinta to podobna technika, różnica polega na tym, że w akwatincie trawione są większe powierzchnie obrazu, a w akwaforcie tylko linie. Linoryt to technika, która polega na wyżłobieniu obrazu w linoleum za pomocą dłuta, a następnie odbiciu wykonanym w prasie ręcznej. W drzeworycie rysunek wykonuje się w desce, a potem odbija na papierze. Ze względu na ręczną specyfikę wykonania, kolejne prace oparte na pierwotnym wzorze różnią się drobnymi detalami. Za każdym razem grafika odbijana jest z nieco inną siłą, ale zawsze z tym samym dużym zaangażowaniem oraz precyzją.
Każda grafika przygotowywana jest na profesjonalnych papierach Fabriano (220 g) albo Alaska o odcieniach kremowych. Postrzępione brzegi gotowej grafiki to zabieg celowy – w takich przypadkach papieru tego nie docina się nożyczkami, a urywa, np. od linijki. Jeśli więc grafika ma rozmiar mniejszy niż pierwotny arkusz 70×100 cm, to wtedy na niektórych bokach może być postrzępiona.
Jeśli chodzi i oprawę grafiki, to dla najlepszego efektu istotne jest to, aby pozostawić nieco wolnej przestrzeni między ramką a arkuszem z grafiką (0,5 cm – 2 cm). Zalecany jest podkład w postaci zwykłej białej kartki. Sama ramka to już kwestia gustu – niektórzy wolą drewniane, inni metalowe, a jeszcze inni – z tworzywa sztucznego. Moim zdaniem przy czarno-białych grafikach dobrze prezentują się wąskie ramki (do 2 cm grubości) o jednolitych, ciemnych kolorach (czarne, brązowe, ciemnozłote). Istotne jest to, że podane niżej wymiary grafik to nie jest całkowita powierzchnia papieru (ta podawana jest w nawiasie)! Każda grafika to obraz zamknięty w prostokącie oraz obszar wokół niego – nawet po kilka centymetrów z każdej strony, do tego jeszcze trzeba dodać 0,5 – 2 cm wolnej przestrzeni w ramce.
Autorem grafik jest Karina Wiatr, magister sztuki w dyscyplinie grafika warsztatowa. Obecnie grafiki jej autorstwa posiadają w swoich domach i mieszkaniach zarówno radomszczanie, jak i nawet osoby przebywające daleko od naszego miasta.
Jeśli ktoś jest zainteresowany grafikami, może się skontaktować pod adresem e-mail pawel@radomsk.pl
Karina Wiatr, „Apteka” – akwatinta, akwaforta – dawna apteka na rogu ulic Żabiej i Kaliskiej. Wymiary: ok. 30 x 19 cm (na kartce ok. 38 x 28 cm)
Karina Wiatr, „Podwórko” – akwatinta, akwaforta – fragment podwórka na dziedzińcu kamienicy przy ulicy Kościuszki 2, takiego widoku już nie zobaczymy, po rewitalizacji kamienicy zlikwidowano ciekawy daszek, a drzwi wymieniono na współczesne. Wymiary: ok. 13 x 20 cm (na kartce ok. 26 x 32 cm)
Karina Wiatr, „Kinema” – akwatinta, akwaforta – widok na najstarsze radomszczańskie kino w najlepszych jego latach. Wymiary: ok. 30 x 40 cm (na kartce ok. 38 x 49 cm)
Karina Wiatr, „Drzwi” – akwatinta, akwaforta – gdzieś przy ulicy Przedborskiej… Wymiary: ok. 35 x 25 cm (na kartce ok. 57 x 38 cm)
Karina Wiatr, „Schody” – akwatinta, akwaforta – gdzieś przy ulicy Przedborskiej. Wymiary: ok. 40 x 53 cm (na kartce ok. 49 x 67 cm)
Karina Wiatr, „Podwórko przy ul. Przedborskiej” – linoryt – to dokładnie podwórko przy ul. Przedborskiej 2. Wymiary: ok. 56 x 47 cm (na kartce ok. 70 x 63 cm)
Karina Wiatr, „Wieża ciśnień” – linoryt – widok, gdy miała jeszcze charakterystyczny spiczasty dach. Wymiary: ok. 43 x 90 cm (na kartce ok. 60 x 100 cm)
Karina Wiatr, „Budynek” – drzeworyt, linoryt – gdzieś w Radomsku… Wymiary: ok. 57 x 87 cm (na kartce ok. 70 x 100 cm)
Karina Wiatr, „Podwórko” – drzeworyt – przy ulicy Przedborskiej. Wymiar całkowity: ok. 50 x 77 cm
Karina Wiatr, „Kościół Św. Lamberta” – linoryt – widok na dawny kościół, przed rozbiórką i wybudowaniem nowego w drugiej połowie XIX wieku. Wymiar całkowity: ok. 100 x 70 cm
Karina Wiatr, „Pieczęć Radomska” – linoryt na papierze Alaska – jeden egzemplarz ma wymiary ok. 18 x 17 cm (na kartce ok. 33 x 35 cm), a drugi ok. 10 x 10 cm (na kartce ok. 29 x 29 cm)
Zobacz podobne artykuły:
Zobacz podobne artykuły: