Grób poległych lotników (na placu przy kościele Św. Leonarda w Bugaju)

Ten artykuł dodałem 4.12.2018 roku

Na placu za kościołem Św. Leonarda w Bugaju znajduje się grób lotników, którzy zginęli 3 września 1939 roku. Grób ten znajduje się dokładniej w rogu placu kościelnego, obok ołtarza polowego.

kosciol_bugaj

grob_lotnikow_kosciol_bugaj_1

Na nagrobku znajdują się następujące informacje:

MIEJSCE WIECZNEGO SPOCZYNKU
LOTNIKÓW POLSKICH
55 ESKADRY BOMBOWEJ
5 PUŁKU LOTNICZEGO W LIDZIE
POLEGŁYCH W OBRONIE OJCZYZNY
3 WRZEŚNIA 1939 ROKU
PPOR.OBS.
CZESŁAW PODOGRODZKI
UR. 11.1.1914
KPR.STRZELEC
BOLESŁAW JAN LEŚNIEWSKI
UR.30.9.1914

grob_lotnikow_kosciol_bugaj_2

Tuż za tym nagrobkiem znajduje się krzyż poświęcony Stanisławowi Dziegciowi, który zginął z rąk okupanta w 1943 roku.

grob_lotnikow_kosciol_bugaj_3Krzyż poświęcony Stanisławowi Dziegciowi znajduje się tuż za grobem poległych lotników

Kwiecień 2020 r., fot. Paweł Dudek

W 1979 roku odsłonięto na kościele Św. Zygmunta w Częstochowie tablicę pamiątkową, na której znajdują się m.in. nazwiska wyżej wymienionych lotników.


873 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: