Kapliczka w miejscu koronacji Matki Bożej Gidelskiej

Ten artykuł dodałem 19.06.2017 roku

19 sierpnia 1923 roku miała miejsce koronacja figurki Matki Bożej Gidelskiej. Rano w gidelskim klasztorze Dominikanów odbyła się uroczysta msza, a następnie pochód udał się w miejsce koronacji, oddalone od świątyni o kilkaset metrów, przy drodze do Niesulowa, na tzw. „Złotej Górce”. Figurka Matki Bożej w uroczysty sposób została koronowana, a na tym miejscu powstała widoczna na zdjęciach kapliczka.

kapliczka_miejsce_koronacji_figurki_matki_bozej_gidelskiej_1Widok w stronę Niesulowa

kapliczka_miejsce_koronacji_figurki_matki_bozej_gidelskiej_2

kapliczka_miejsce_koronacji_figurki_matki_bozej_gidelskiej_3

Kapliczka otoczona jest płotkiem, a wokół niej rosną drzewa. Zdjęcia w tym artykule pochodzą z kwietnia 2017 roku, bez zieleni lepiej widać opisywany obiekt. Co roku, w najbliższą niedzielę po 17 sierpnia (wtedy jest odpust św. Jacka), po wieczornej mszy o godz. 17:30 rusza uroczysta procesja z klasztoru do kapliczki.

kapliczka_miejsce_koronacji_figurki_matki_bozej_gidelskiej_4

kapliczka_miejsce_koronacji_figurki_matki_bozej_gidelskiej_5Na końcu drogi po lewej widać zarys gidelskiego klasztoru Dominikanów

Na blogu zamieściłem także ciekawostkę związaną z tą kapliczką. Tekst można przeczytać tutaj.

2046 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: