Krzesło reżyserskie Stanisława Różewicza (na dziedzińcu MDK-u)

Ten artykuł dodałem 25.04.2021 roku

To jeden z ciekawszych pomysłów na upamiętnienie znanych postaci naszego miasta. Na dziedzińcu Miejskiego Domu Kultury w Radomsku znajduje się krzesło reżyserskie nawiązujące do postaci Stanisława Różewicza. Schodek zachęca, żeby usiąść na miejscu słynnego radomszczanina 😉

Luty 2021 r., fot. Paweł Dudek

Luty 2021 r., fot. Paweł Dudek

Luty 2021 r., fot. Paweł Dudek

Obok krzesła, w chodniku znajduje się płyta pamiątkowa z następującą informacją (zachowuję oryginalną pisownię mimo błędów typograficznych):

Stanisław Różewicz
ur. 16.VIII.1924 r. w Radomsku
Reżyser,scenarzysta,pedagog,
kierownik artystyczny
Zespołu Filmowego TOR
w latach 1967-1968 i 1972-1980
zm.9.XI.2008r w Warszawie

Luty 2021 r., fot. Paweł Dudek

Krzesło odsłonięto oficjalnie podczas imprezy Różewicz Open Festiwal w październiku 2010 roku. Odsłonięcia krzesła-pomnika dokonał Paweł Różewicz, syn zmarłego w 2008 roku reżysera, a także władze miasta. Fundatorem i wykonawcą krzesła był Adam Świerczyński, prezes Regionalnej Izby Handlowo-Przemysłowej w Radomsku. Przy wejściu na dziedziniec, na kolumnie znajduje się tablica poświęcona bratu Stanisława Różewicza – Tadeuszowi. Pisałem o tej tablicy tutaj.

243 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: