O tym jak w 1986 roku Radomsko się powiększyło

Ten artykuł dodałem 27.01.2020 roku

Otrzymałem do Czytelniczki skan Uchwały Wojewódzkiej Rady Narodowej w Piotrkowie Trybunalskim. Dokument ten jednoznacznie stwierdza kiedy dzisiejsze dzielnice Radomska weszły w obszar administracyjny miasta. Dotyczy to następujących wsi: Bartodzieje Bankowe, Bartodzieje Podleśne, Bartodzieje Włościańskie, Bogwidzowy, Sucha Wieś, Wymysłówek, część obszaru wsi Saniki o powierzchni 320 ha, Stobiecko Miejskie. Uchwała ta ma datę 20 czerwca 1986 roku. Formalnie dokument wszedł w życie 17 lipca 1986 roku, a więc prawie miesiąc później, ale z perspektywy historycznych zmian nie jest to aż tak bardzo istotne. W wielu publikacjach spotyka się bowiem informację jakoby niektóre z tych wsi weszły w skład Radomska już w latach 70. XX wieku.

Poniższy tekst uchwały pochodzi z „Monitora Polskiego”, nr 20 z 1986 roku.

Warto także zapoznać się z rozporządzeniem Ministra Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska z 29 grudnia 1976 roku, na podstawie którego do Radomska włączono m.in. Zakrzówek oraz Folwarki.

1484 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: