Orzechów: miejsce zrobienia krzyża brzozowego dla pielgrzymów

Ten artykuł dodałem 24.09.2017 roku

Natrafiłem na ciekawe miejsce. Jadąc od południa w stronę Orzechowa zobaczyłem przed wjazdem do tej miejscowości, po prawej stronie drogi, krzyż. Okazało się, że to pamiątka po pielgrzymach z Piotrkowa Trybunalskiego.

1Zdjęcie z lipca 2017 roku

2Zdjęcie z lipca 2017 roku

Krzyż jest wykonany z metalu, znajduje się na murowanym postumencie, otoczono go również metalowym płotkiem. Miejsce jest zadbane, pod krzyżem stały znicze, leżały także sztuczne kwiaty.

3Zdjęcie z lipca 2017 roku

Na krzyżu znajduje się tabliczka. Oto treść napisu:

TU MIEJSCE
ZROBIENIA KRZYŻA BRZOZOWEGO
DLA PIELGRZYMKI PIOTRKOWA TRYB
1954 R. – 1981 R.

4Zdjęcie z lipca 2017 roku

Na tabliczce jest też herb Piotrkowa Trybunalskiego oraz tarcza herbowa z wizerunkiem Matki Bożej. Nieco bliżej drogi, na drzewie, znajduje się kapliczka budkowa z wizerunkiem Matki Bożej. Kapliczka ta ubarwiona jest w tych samych kolorach co krzyż.

5Zdjęcie z lipca 2017 roku

Uwaga! Odwiedziłem to miejsce w październiku 2018 roku i okazało się, że sporo się tam zmieniło. Zachęcam więc do przeczytania kolejnego artykułu na ten temat.

1086 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: