Orzechów: miejsce zrobienia krzyża brzozowego dla pielgrzymów

Ten artykuł dodałem 24.09.2017 roku

Natrafiłem na ciekawe miejsce. Jadąc od południa w stronę Orzechowa zobaczyłem przed wjazdem do tej miejscowości, po prawej stronie drogi, krzyż. Okazało się, że to pamiątka po pielgrzymach z Piotrkowa Trybunalskiego.

1Zdjęcie z lipca 2017 roku

2Zdjęcie z lipca 2017 roku

Krzyż jest wykonany z metalu, znajduje się na murowanym postumencie, otoczono go również metalowym płotkiem. Miejsce jest zadbane, pod krzyżem stały znicze, leżały także sztuczne kwiaty.

3Zdjęcie z lipca 2017 roku

Na krzyżu znajduje się tabliczka. Oto treść napisu:

TU MIEJSCE
ZROBIENIA KRZYŻA BRZOZOWEGO
DLA PIELGRZYMKI PIOTRKOWA TRYB
1954 R. – 1981 R.

4Zdjęcie z lipca 2017 roku

Na tabliczce jest też herb Piotrkowa Trybunalskiego oraz tarcza herbowa z wizerunkiem Matki Bożej. Nieco bliżej drogi, na drzewie, znajduje się kapliczka budkowa z wizerunkiem Matki Bożej. Kapliczka ta ubarwiona jest w tych samych kolorach co krzyż.

5Zdjęcie z lipca 2017 roku

Uwaga! Odwiedziłem to miejsce w październiku 2018 roku i okazało się, że sporo się tam zmieniło. Zachęcam więc do przeczytania kolejnego artykułu na ten temat.

596 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

1. Jestem autorem wszystkich artykułów (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
2. Jestem autorem wszystkich zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Jeśli znasz autora - napisz do mnie.
3. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, tzn. zostały zrobione najpóźniej do miesiąca wcześniej (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
4. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem.
5. Punkty nr 1. i nr 2. oznaczają, że możesz sobie czytać, oglądać, ale nie kopiować. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy.