Pocztówka z serii Perełek historycznych Maluszyna

Ten artykuł dodałem 15.03.2015 roku

Maluszyn to miejscowość w gminie Żytno. Jej początki sięgają XI wieku, a późniejsza historia obfituje w wiele ciekawych wydarzeń. W tym wpisie skupię się jednak tylko na pocztówce z tej miejscowości.

maluszyn_pocztowka_awers

Została ona wydana w 2015 roku. Na awersie znajdują się fotografie przedstawiające:
– basztę bramną (dawną wieżę zegarową) z oficyną Zarządu Dóbr Maluszyn, obecnie mieści się tam przedszkole
– dawny widok ul. Wolności (czworaki dworskie)
– pałac Ostrowskich i Potockich (fotografia archiwalna)
– Kościół św. Mikołaja z końca XVIII wieku
– obraz Matki Bożej Pocieszenia w kościele parafialnym
– kaplicę św. Barbary z końca XIX wieku
– rzekę Pilicę pod Maluszynem.

Na rewersie znajduje się fragment planu wsi z 1869 roku oraz budynek dawnej remizy strażackiej.

maluszyn_pocztowka_rewers

Projekt pocztówki wykonał Piotr Góral, wydawcą jest firma pressprint.pl. Autorami fotografii z pocztówki są Zdzisława Ślęzak oraz Łuksza Kopera. Starsze zdjęcia pochodzą z Archiwum Państwowego w Łodzi. Nakład wyniósł 500 sztuk.

Jeśli ktoś byłby zainteresowany nabyciem pocztówki, zachęcam do napisania maila na adres lukkop24@interia.pl 🙂 We wpisie wykorzystałem pliki pocztówki za zgodą Łukasza Kopery.

1759 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

1. Jestem autorem wszystkich artykułów (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
2. Jestem autorem wszystkich zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Jeśli znasz autora - napisz do mnie.
3. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, tzn. zostały zrobione najpóźniej do miesiąca wcześniej (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
4. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem.
5. Punkty nr 1. i nr 2. oznaczają, że możesz sobie czytać, oglądać, ale nie kopiować. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy.