Wycieczka z uczniami technikum śladem lokalnych miejsc pamięci narodowej

Ten artykuł dodałem 30.10.2019 roku

W środę miałem przyjemność poprowadzić wycieczkę szkolną śladem lokalnych miejsc pamięci narodowych. W wycieczce wzięli udział uczniowie klasy pierwszej technikum budowlanego i geodezyjnego z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1.

W programie kilkugodzinnej wycieczki znalazły się takie obiekty jak tablica upamiętniająca radomszczańskie ofiary pierwszych dni drugiej wojny światowej oraz tablica upamiętniająca Pomordowanych na Wschodzie (obydwie tablice na ścianie kaplicy przy Cmentarzu Starym), zbiorowa mogiła żołnierzy pierwszej wojny światowej (również Stary Cmentarz), tablice epitafialne na lapidarium (także Stary Cmentarz), Grób Nieznanego Żołnierza (ul. Narutowicza), krzyż powstańczy na dziedzińcu klasztoru Franciszkanów, pomnik ofiar egzekucji na Kopcu oraz tablica ofiar wojennych – pracowników Metalurgii, znajdująca się na terenie tego zakładu.

Podczas wycieczki uczniowie dowiedzieli się także kilku ciekawostek, m.in. tego, że bardzo duży wkład w powstanie lapidarium na Cmentarzu Starym w Radomsku mieli uczniowie tej samej szkoły – Mechanika. W 1991 roku, gdy powstawało lapidarium brali oni czynny udział w montowaniu zabytkowych tablic oraz krzyży na murze cmentarza. Kolejną ciekawostką była opowieść o dwóch takich samych tablicach poświęconych pracownikom Metalurgii, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. Oryginalna tablica (z 1945 roku) znajduje się obecnie na lapidarium, natomiast jej kopia z 1959 roku stoi tuż za bramą wjazdową na teren zakładu. Tablicę wykonano drugi raz, ale różni się ona od tej pierwszej – nie ma symboli religijnych. Zapewne o historii tych dwóch tablic jeszcze na blogu napiszę.

Spora część uczniów po raz pierwszy odwiedziła niektóre z miejsc pamięci, dotyczy to zwłaszcza pomnika na Kopcu oraz tablicy na terenie Metalurgii. Z drugiej jednak strony warto zaznaczyć, że absolwenci Szkoły Podstawowej nr 7 doskonale znają miejsce oraz historię krzyża powstańczego z dziedzińca klasztoru. Oczywiście to nie wszystkie możliwe miejsca, jakie mogliśmy dziś odwiedzić. Subiektywnie wybrałem akurat te, ale może będzie jeszcze okazja poszerzyć taką tematykę. Poprzez środową wycieczkę uczniowie Mechanika włączyli się w ogólnopolską akcję „Szkoła pamięta”, mającą na celu zorganizowanie działań upamiętniających ważne postaci oraz wydarzenia.

769 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: