Braci Różewiczów było… pięcioro! A może i więcej

Ten artykuł dodałem 25.05.2018 roku

Powszechnie przyjmuje się, że braci Różewiczów było trzech. To Janusz, Tadeusz oraz Stanisław. Dociekliwość genealogów zaskoczy nas pewnie jeszcze nie jeden raz. Oprócz nich było także dwóch innych braci – mieli tych samych rodziców i nosili to samo nazwisko. Żyli jednak na tyle krótko, że ten fakt się po prostu pomija. Dziwne? To było ponad sto lat temu.

rozewicz_banery_autor_jacek_paszewskiFot. Jacek Paszewski/Radomsko24.pl

Genealogom dała do myślenia zbyt duża różnica czasu pomiędzy ślubem rodziców Różewiczów – Władysława i Stefanii Marii Gelbard, a narodzinami ich pierwszego dziecka, Janusza. To aż cztery lata. Dziś nikt nie przywiązywałby do tego wagi, ale kiedyś było istotne – pierwszego dziecka oczekiwano w przysłowiowe dziewięć miesięcy po ślubie. Rodzice Różewiczów pobrali się w roku 1914, a Janusz przyszedł na świat w 1918. I rzeczywiście, po przeszukaniu kościelnych dokumentów z Osjakowa (tam wówczas mieszkali Różewiczowie) okazało się, że 29 lipca 1915 roku zgłoszono zgon Bogumiła – ośmiotygodniowego dziecka Władysława Różewicza oraz Stefanii Marii z Gelbardów Różewicz.

Na początku maja 1916 roku na świat przyszedł Eugeniusz. Zmarł on w niecały miesiąc po narodzinach. 25 maja 1918 roku na świat przyszedł Janusz. Ale to już bardziej znana historia…

Wszystkie dzieci Władysława Różewicza oraz Stefanii Marii Gelbard Różewicz:

1. Bogumił Józef (ur. na początku czerwca 1915 r. – zm. 29 lipca 1915 r.)
2. Eugeniusz (ur. 5 maja 1916 r. – zm. 31 maja 1916 r.)
3. Janusz (ur. 25 maja 1918 r. – zm. 7 listopada 1944 r.)
4. Tadeusz (ur. 9 października 1921 r. – zm. 24 kwietnia 2014 r.)
5. Stanisław (ur. 16 sierpnia 1924 r. – 9 listopada 2008 r.).

Warto wspomnieć, że po narodzinach najmłodszego dziecka z powyższej listy, matka miała mniej niż 30 lat. Jest więc możliwe, że urodziła także inne dzieci. Na tę chwilę ustalono, że było ich pięcioro.

Powyższe informacje zaczerpnąłem z czasopisma „More Maiorum”, nr 4 (27) z 10 kwietnia 2015 r. W artykule Marcina Marynicza pt. „Przodkowie pisarza z Reymonta 12” zawarto także obszerne informacje genealogiczne na temat przodków braci Różewiczów – ich rodziców, dziadków i innych krewnych.

1680 razy oglądano od początku 3 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: