Obelisk upamiętniający bitwę pod Ewiną

Ten artykuł dodałem 27.12.2017 roku

Bitwa pod Ewiną miała miejsce 12 września 1944 roku. O wydarzeniu tym pisałem w tym wpisie. Na miejscu bitwy wzniesiono w 1964 roku wysoki, dwuramienny obelisk.

obelisk_ewina_1

Na głównej ścianie obelisku znajdują się następujące słowa:

PARTYZANTOM 3 BRYGADY AL
IMIENIA GENERAŁA JÓZEFA BEMA
UCZESTNIKOM WALK POD EWINĄ
W XX ROCZNICĘ BITWY
SPOŁECZEŃSTWO ZIEMI ŁÓDZKIEJ

obelisk_ewina_2

Z kolei na jednym z wysokich ramion napisano:

CHWAŁA
BOJOWNIKOM
O WOLNOŚĆ
I DEMOKRACJĘ

ewina_pomnik_napis_na_dlugim_ramieniu

obelisk_ewina_3

Co roku, w pierwszy lub drugi weekend września odbywają się tam uroczystości upamiętniające bitwę. Kiedyś te obchody miały nawet państwowy charakter. W Ewinie znajdują się jeszcze dwa obiekty upamiętniające bitwę. Są to mogiły poległych oraz mosiężna tablica na budynku, gdzie mieścił się sztab.

obelisk_ewina_4

obelisk_ewina_5

1323 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: