W miejscowości Ewina oraz w jej okolicach 12 września 1944 roku miała miejsce bitwa, o której pisałem w tym wpisie. W 1948 roku, w czwartą rocznicę bitwy, odsłonięto tam obelisk. Obok niego znajdują się dwie mogiły oraz drewniany krzyż.
Oto treść napisów z obelisku:
BOHATEROM III BRYGADY
ARMII LUDOWEJ IM. GEN BEMA
POLEGŁYM W WALCE
Z FASZYSTOWSKIM NAJEŹDŹCĄ
W DNIU 13 IX 1944 R.
SPOŁECZEŃSTWO ZIEMI
RADOMSZCZAŃSKIEJ
W CZWARTĄ ROCZNICĘ ŚMIERCI
EWINA, DN. 13 VI 1948 R.
Trzeba od razu zaznaczyć, że na nagrobku znajduje się błąd. Bitwa miała miejsce 12, a nie 13 września 1944 roku. Zastanawiam się także, czy data odsłonięcia pomnika (13 czerwca 1948 roku) jest poprawna, być może chodziło o wrzesień (IX), a nie czerwiec (VI).
Uroczyste odsłonięcie tablicy nagrobkowej poległych podczas bitwy pod Ewiną. Tablicę odsłonięto w czwartą rocznicę bitwy. Od góry po lewej stronie stoją: Aleksander Burski, Czesław Kubik, Jan Guz. Po prawej od góry: Bolesław Hanicz-Boruta, Ryszard Nazarewicz, Roman Zbroja, Mieczysław Janiszewski. Zdjęcie pochodzi z: R. Nazarewicz, „Bój Armii Ludowej pod Ewiną”, s. 35.
Przed mogiłą poległych partyzantów. Stoją od prawej: Władysław Loczyński, Michał Zaworotny (zasłonięty), Jerzy Stelak, Mieczysław Moczar, Marian Janic, Ryszard Nazarewicz, Aleksander Burski. Drugi z lewej – Zygmunt Wrona. Zdjęcie pochodzi z: R. Nazarewicz, „Bój Armii Ludowej pod Ewiną”, s. 37.
W miejscowości Ewina znajdują się także dwie inne pamiątki związane z bitwą. Chodzi o pamiątkową tablicę, znajdującą się na budynku naprzeciwko mogił (tutaj jest artykuł), a także obelisk, znajdujący się po drugiej stronie wsi (tutaj znajduje się artykuł).
Zobacz podobne artykuły:
Ważne informacje
Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)