Miejsce sztabu III Brygady Armii Ludowej w bitwie pod Ewiną

Bitwa pod Ewiną miała miejsce 12 września 1944 roku (artykuł na ten temat znajduje się tutaj). W środku miejscowości do dziś stoi budynek, w którym w czasie bitwy mieścił się sztab III Brygady Armii Ludowej.

lesniczowka_sztab_iii_brygady_al_ewina2017 r., fot. Paweł Dudek

Budynek ten był oczywiście przebudowany od tamtego czasu. Kiedyś miał formę drewnianej leśniczówki. W „Śląskim Tygodniku Ilustrowanym Panorama” z 15 października 1961 roku na stronie 7 znajduje się zdjęcie tego budynku. Podpisano je: „W domku tym mieściła się w czasie okupacji leśniczówka – III Brygada im. Gen. Bema zakwaterowała w niej swój sztab”. Skan otrzymałem od pana Michała Flaszy.

Zdjęcie pochodzi z: „Śląski Tygodnik Ilustrowany Panorama” z 15 października 1961 roku, s. 7

Kolejne zdjęcie też od pana Michała Flaszy:

Zdjęcie pochodzi z: „Żołnierz Wolności” 1961 r., nr 215

Obydwie powyższe fotografie pochodzą zapewne z 1961 roku, kiedy ukazały się artykuły dla których były one ilustracją. W latach 1959-1968 mieściła się w tym budynku szkoła podstawowa. O szkole tej napisałem tutaj. Obecnie, w 2017 roku nad frontem znajduje się mosiężna tablica przypominająca o historii tego miejsca. Oto treść z tablicy:

W TYM DOMU
W DNIACH 11 I 12 WRZEŚNIA 1944 r
MIEŚCIŁ SIĘ SZTAB III BRYGADY
ARMII LUDOWEJ IM. GEN. BEMA

SZTAB KIEROWAŁ WALKĄ ODDZIAŁÓW
PARTYZANCKICH Z PRZEWAŻAJĄCYMI SIŁAMI
HITLEROWSKIEGO NAJEŹDŹCY
W BITWIE POD EWINĄ

lesniczowka_sztab_iii_brygady_al_ewina_22017 r., fot. Paweł Dudek

boj_armii_ludowej_pod_ewina_s-23Grupa uczestników bitwy stoczonej pod Ewiną. Zdjęcie wykonano przed wejściem do leśniczówki w Ewinie, gdzie mieścił się sztab III Brygady. Stoją od lewej: Franciszek Jaros, Mieczysław Popiołek, Władysław Gawlik, Jan Guź, Ryszard Nazarewicz, Błażej Dana, Aleksander Burski, Jan Kosela, Cyryl Tyczyński, Mieczysław Janiszewski, Roman Zbroja. Siedzi Czesław Kubik. Zdjęcie wykonano w czwartą rocznicę bitwy. Zdjęci pochodzi z: R. Nazarewicz, „Bój Armii Ludowej pod Ewiną”, s. 23.

W Ewinie znajdują się także dwa inne obiekty upamiętniające bitwę. Są to mogiły partyzantów oraz wysoki obelisk.

2853 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj