Miejsce sztabu III Brygady Armii Ludowej w bitwie pod Ewiną

Ten artykuł dodałem 27.12.2017 roku

Bitwa pod Ewiną miała miejsce 12 września 1944 roku (artykuł na ten temat znajduje się tutaj). W środku miejscowości do dziś stoi budynek, w którym w czasie bitwy mieścił się sztab III Brygady Armii Ludowej.

lesniczowka_sztab_iii_brygady_al_ewina

Budynek ten był oczywiście przebudowany od tamtego czasu. Kiedyś miał formę drewnianej leśniczówki. Nad frontem znajduje się mosiężna tablica przypominająca o historii tego miejsca. Oto treść z tablicy:

W TYM DOMU
W DNIACH 11 I 12 WRZEŚNIA 1944 r
MIEŚCIŁ SIĘ SZTAB III BRYGADY
ARMII LUDOWEJ IM. GEN. BEMA

SZTAB KIEROWAŁ WALKĄ ODDZIAŁÓW
PARTYZANCKICH Z PRZEWAŻAJĄCYMI SIŁAMI
HITLEROWSKIEGO NAJEŹDŹCY
W BITWIE POD EWINĄ

lesniczowka_sztab_iii_brygady_al_ewina_2

boj_armii_ludowej_pod_ewina_s-23Grupa uczestników bitwy stoczonej pod Ewiną. Zdjęcie wykonano przed wejściem do leśniczówki w Ewinie, gdzie mieścił się sztab III Brygady. Stoją od lewej: Franciszek Jaros, Mieczysław Popiołek, Władysław Gawlik, Jan Guź, Ryszard Nazarewicz, Błażej Dana, Aleksander Burski, Jan Kosela, Cyryl Tyczyński, Mieczysław Janiszewski, Roman Zbroja. Siedzi Czesław Kubik. Zdjęcie wykonano w czwartą rocznicę bitwy. Zdjęci pochodzi z: R. Nazarewicz, „Bój Armii Ludowej pod Ewiną”, s. 23.

W Ewinie znajdują się także dwa inne obiekty upamiętniające bitwę. Są to mogiły partyzantów oraz wysoki obelisk.

779 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

1. Jestem autorem wszystkich artykułów (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
2. Jestem autorem wszystkich zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Jeśli znasz autora - napisz do mnie.
3. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, tzn. zostały zrobione najpóźniej do miesiąca wcześniej (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
4. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem.
5. Punkty nr 1. i nr 2. oznaczają, że możesz sobie czytać, oglądać, ale nie kopiować. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy.