Pocztówka fotograficzna z 1916 roku – moja kwatera w Noworadomsku

Ten artykuł dodałem 24.02.2019 roku

Przez zupełny przypadek natrafiłem na tę pocztówkę w serwisie Allegro.pl. Widzę ją po raz pierwszy, chyba dlatego, że nie była ona drukowana w żadnej serii, to chyba tylko pojedyncza fotografia z z nadrukowanymi albo odbitymi na rewersie elementami pocztówki – miejsce na korespondencję, znaczek i dane adresata.

Awers przedstawia dom z białym murowanym parterem i drewnianym poddaszem. Przed domem znajduje się pięć osób, a wokół grządki z roślinami uprawnymi. Na rewersie znalazła się napisana odręcznie następująca informacja w języku niemieckim: „Mein Quartier in Noworadomsk Mai Juni 1916 (Haus Kempa)”, co oznacza „Moja kwatera w Noworadomsku maj czerwiec 1916 (dom Kempów). Znajduje się tam też nieaktualna prywatna kolekcjonerska pieczęć własnościowa, gdzie odczytałem jeden z napisów – „Zabrze”. Najprawdopodobniej jednym z kolejnych właścicieli tej pocztówki była osoba z Zabrza. Pocztówka ma wymiary 89 x 139 mm (tak deklarował w opisie aukcji jej sprzedawca).

Niestety nie nabyłem tej pocztówki do mojej kolekcji, gdyż cena 150 zł była dla mnie nieco za wysoka.

1084 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: