Pocztówka fotograficzna z 1916 roku – moja kwatera w Noworadomsku

Ten artykuł dodałem 24.02.2019 roku

Przez zupełny przypadek natrafiłem na tę pocztówkę w serwisie Allegro.pl. Widzę ją po raz pierwszy, chyba dlatego, że nie była ona drukowana w żadnej serii, to chyba tylko pojedyncza fotografia z z nadrukowanymi albo odbitymi na rewersie elementami pocztówki – miejsce na korespondencję, znaczek i dane adresata.

Awers przedstawia dom z białym murowanym parterem i drewnianym poddaszem. Przed domem znajduje się pięć osób, a wokół grządki z roślinami uprawnymi. Na rewersie znalazła się napisana odręcznie następująca informacja w języku niemieckim: „Mein Quartier in Noworadomsk Mai Juni 1916 (Haus Kempa)”, co oznacza „Moja kwatera w Noworadomsku maj czerwiec 1916 (dom Kempów). Znajduje się tam też nieaktualna prywatna kolekcjonerska pieczęć własnościowa, gdzie odczytałem jeden z napisów – „Zabrze”. Najprawdopodobniej jednym z kolejnych właścicieli tej pocztówki była osoba z Zabrza. Pocztówka ma wymiary 89 x 139 mm (tak deklarował w opisie aukcji jej sprzedawca).

Niestety nie nabyłem tej pocztówki do mojej kolekcji, gdyż cena 150 zł była dla mnie nieco za wysoka.

362 razy oglądano od początku 3 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

1. Jestem autorem wszystkich artykułów (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
2. Jestem autorem wszystkich zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Jeśli znasz autora - napisz do mnie.
3. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, tzn. zostały zrobione najpóźniej do miesiąca wcześniej (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
4. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem.
5. Punkty nr 1. i nr 2. oznaczają, że możesz sobie czytać, oglądać, ale nie kopiować. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy.