Tablica pamięci Józefa Sucheniego w Gidlach (w setną rocznicę śmierci)

W Gidlach przy placu Dominikańskim znajduje się tablica poświęcona pamięci Józefa Sucheniego.

Grudzień 2023 r, fot. Paweł Dudek

Józef Sucheni urodził się w 1836 roku w Ćmińsku. W 1869 roku zamieszkał z żoną w Gidlach. Już wcześniej prowadził zakład kowalski, ale to właśnie w Gidlach rozwinął swoją działalność, remontując maszyny rolnicze, wytwarzając do nich części, a także konstruując modele pługa. Przyniosło mu to dość dużą popularność oraz renomę. O Suchenim pisałem już na Radomsk.pl w tym artykule. Józef Sucheni zmarł 30 listopada 1923 roku, spoczywa na miejscowym cmentarzu w grobie rodzinnym, o czym pisałem tutaj.

11 listopada 2023 roku, w setną rocznicę śmierci Sucheniego, w Gidlach odsłonięto tablicę pamiątkową. Wówczas w uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, rodziny Suchenich, instytucji oraz organizacji, a także mieszkańcy Gidel i okolic. Tablicę poświęcił ks. proboszcz Kamil Chudy z parafii w Ciężkowicach.

Tablica o kształcie prostokątnym znajduje się na lastrikowym podeście. Na tablicy znajduje się wizerunek Józefa Sucheniego oraz motyw znaku, być może firmowego (postaram się to jeszcze sprawdzić). Poniżej treść tablicy:

Józef
Sucheni
ur. 10 IX 1836,
zm. 30 XI 1923

Konstruktor narzędzi rolniczych. W 1871r. założył przedsiębiorstwo
J. Sucheni Fabryka Pługów i Narzędzi Rolniczych w Gidlach”
Wprowadzał postęp do gospodarstw rolniczych
konstruując innowacyjne, dobrej jakości, niedrogie pługi
i inne narzędzia do pracy na roli.
Społecznik czynnie zaangażowany w rozwój Gidel.
W 100. rocznicę śmierci – wdzięczni mieszkańcy
Gidle 2023 r.

Grudzień 2023 r, fot. Paweł Dudek

Grudzień 2023 r, fot. Paweł Dudek

Grudzień 2023 r, fot. Paweł Dudek

To nie jedyne upamiętnienie po Józefie Suchenim w Gidlach. W miejscowym klasztorze Dominikanów znajduje się tablica poświęcona rodzinie Suchenich, a na ścianie budynku przy placu Dominikańskim jest tablica ufundowana przez Towarzystwo Przyjaciół Gidel.


376 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj