Grób Feliksa Przyłubskiego na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie

Ten artykuł dodałem 16.09.2018 roku

Feliks Przyłubski był znanym polonistą, ale wśród społeczności naszego miasta został zapamiętany przede wszystkim jako organizator i pierwszy dyrektor Szkoły Przemysłowej Z.P. „Metalurgia” i Gimnazjum Przemysłowego. Kontynuatorem tradycji tych szkół jest dziś „Mechanik”, czyli Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1. Przyłubski zmarł 24 stycznia 1983 roku, został pochowany na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Dotarłem do tego miejsca. To kwatera 197, rząd 1, miejsce 6. Rząd pierwszy oznacza, że grób jest położony bezpośrednio przy alejce, więc idąc wystarczy rozglądać się po bokach na groby położone najbliżej. Mi znalezienie miejsca pochówku nie zajęło dużo czasu, ale tylko dlatego, że wcześniej zerknąłem na plan cmentarza. Bez tego byłoby to bardzo trudne, Powązki są ogromne.

przylubski_grob_powazki_1Maj 2018 r., fot. Paweł Dudek

przylubski_grob_powazki_2Maj 2018 r., fot. Paweł Dudek

Na nagrobku znajdują się także informacje o innych osobach spoczywających w tym miejscu, także o jego żonie Ewie. Marcin Przyłubski był synem Ewy oraz Feliksa. Małżeństwo to miało jeszcze córkę Ewę, później po mężu Siatkowską. Pozostałe dwie osoby wymienione na nagrobku – Józefa oraz Wacław Gierzyńscy to teściowie Feliksa i rodzice jego żony Ewy. Grób wykonany jest z piaskowca (pozioma część) oraz granitu (obelisk i cokół). W górnej części cokołu znajduje się wizerunek głowy i popiersia Madonny. Jeśli chodzi o postać Przyłubskiego to pod jego imieniem i nazwiskiem jest informacja, że był on polonistą. Widnieją także dwie daty – urodzenia oraz śmierci. Brak jest informacji o tym, że dyrektorował on naszemu Mechanikowi. O znajdującej się w szkole tablicy pamiątkowej poświęconej Przyłubskiemu pisałem tutaj. Z kolei notkę biograficzną o nim można znaleźć tutaj.

przylubski_grob_powazki_3Maj 2018 r., fot. Paweł Dudek

1421 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: