Grób Feliksa Przyłubskiego na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie

Ten artykuł dodałem 16.09.2018 roku

Feliks Przyłubski był znanym polonistą, ale wśród społeczności naszego miasta został zapamiętany przede wszystkim jako organizator i pierwszy dyrektor Szkoły Przemysłowej Z.P. „Metalurgia” i Gimnazjum Przemysłowego. Kontynuatorem tradycji tych szkół jest dziś „Mechanik”, czyli Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1. Przyłubski zmarł 24 stycznia 1983 roku, został pochowany na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Dotarłem do tego miejsca. To kwatera 197, rząd 1, miejsce 6. Rząd pierwszy oznacza, że grób jest położony bezpośrednio przy alejce, więc idąc wystarczy rozglądać się po bokach na groby położone najbliżej. Mi znalezienie miejsca pochówku nie zajęło dużo czasu, ale tylko dlatego, że wcześniej zerknąłem na plan cmentarza. Bez tego byłoby to bardzo trudne, Powązki są ogromne.

przylubski_grob_powazki_1

przylubski_grob_powazki_2

Na nagrobku znajdują się także informacje o innych osobach spoczywających w tym miejscu, także o jego żonie Ewie. Zastanawia mnie wzmianka o Marcinie Przyłubskim. Rok jego urodzenia (1937) może wskazywać, że był to syn Ewy oraz Feliksa. To wielce prawdopodobne. Pozostałe dwie osoby – Józefa oraz Wacław Gierzyńscy to najpewniej teściowie Feliksa i rodzice jego żony Ewy. Takie było bowiem jej nazwisko panieńskie, chociaż niektóre źródła mówią o Ewie Siatkowskiej (muszę kiedyś tę informację zweryfikować). Grób wykonany jest z piaskowca (pozioma część) oraz granitu (obelisk i cokół). W górnej części cokołu znajduje się wizerunek głowy i popiersia Madonny. Jeśli chodzi o postać Przyłubskiego to pod jego imieniem i nazwiskiem jest informacja, żeby był on polonistą. Widnieją także dwie daty – urodzenia oraz śmierci. Brak jest informacji o tym, że dyrektorował on naszemu Mechanikowi i w sumie nie ma się co dziwić. O znajdującej się w szkole tablicy pamiątkowej poświęconej Przyłubskiemu pisałem tutaj. Z kolei notkę biograficzną o nim można znaleźć tutaj.

przylubski_grob_powazki_3

376 razy oglądano od początku 2 razy oglądano dzisiaj

Ważne info

1. Jestem autorem wszystkich artykułów (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
2. Jestem autorem wszystkich zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
3. Zdjęcia w artykułach są aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, tzn. zostały zrobione najpóźniej do miesiąca wcześniej (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
4. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl
5. Punkty nr 1. i nr 2. oznaczają, że możesz sobie czytać, oglądać, ale nie kopiować. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na adres podany w punkcie 4, na pewno się dogadamy.