Kufer Reymonta

Ten artykuł dodałem 25.07.2016 roku

W Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 137, tuż obok siedziby Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i pałacu Juliusza Kindermanna, znajduje się pomnik Władysława Reymonta, zwany też „Kufrem Reymonta”.

kufer_reymonta1

Pomnik przedstawia Reymonta z notatnikiem w ręku, siedzącego na kufrze podróżnym. Odsłonięto go 7 września 2001 roku. Waży on 300 kg. Jego projektantami są Robert Sobociński oraz Marcel Szytenchelm. Z kolei fundatorami są Adam Czechowicz i „Texpro” Sp. z o.o., Małgorzata i Robert Karwowscy, Sławomir Wójcik, Marcel Szytenchelm – dyrektor artystyczny Studia Teatralnego „Słup”.

kufer_reymonta2

Na prawej kartce książki, którą w ręku ma Reymont można znaleźć fragmenty powieści „Ziemia obiecana”:

Łódź się budziła…
Olbrzymie fabryki…
budziły się z wolna,
buchały płomieniami
ognisk… zaczynały
żyć…

kufer_reymonta3

Pomnik ten to część Galerii Wielkich Łodzian, czyli wykonywanych w brązie rzeźb plenerowych, stojących na chodnikach, upamiętniających sławne osoby związane z tym miastem.

kufer_reymonta4

Warto przeczytać także ciekawostkę dotyczącą tego, dlaczego Reymont jest związany z naszymi okolicami. Artykuł na ten temat znajduje się tutaj. Napisałem też kilka słów o pomniku Reymonta w Kobielach Wielkich (artykuł znajduje się tutaj), o popiersiu przed Muzeum Kinematografii w Łodzi (artykuł znajduje się tutaj) oraz Placu Reymonta i pomniku Reymonta w Łodzi (artykuł znajduje się tutaj).

1463 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

1. Jestem autorem wszystkich artykułów (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
2. Jestem autorem wszystkich zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Jeśli znasz autora - napisz do mnie.
3. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, tzn. zostały zrobione najpóźniej do miesiąca wcześniej (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
4. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem.
5. Punkty nr 1. i nr 2. oznaczają, że możesz sobie czytać, oglądać, ale nie kopiować. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy.