Kufer Reymonta

Ten artykuł dodałem 25.07.2016 roku

W Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 137, tuż obok siedziby Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i pałacu Juliusza Kindermanna, znajduje się pomnik Władysława Reymonta, zwany też „Kufrem Reymonta”.

kufer_reymonta1

Pomnik przedstawia Reymonta z notatnikiem w ręku, siedzącego na kufrze podróżnym. Odsłonięto go 7 września 2001 roku. Waży on 300 kg. Jego projektantami są Robert Sobociński oraz Marcel Szytenchelm. Z kolei fundatorami są Adam Czechowicz i „Texpro” Sp. z o.o., Małgorzata i Robert Karwowscy, Sławomir Wójcik, Marcel Szytenchelm – dyrektor artystyczny Studia Teatralnego „Słup”.

kufer_reymonta2

kufer_reymonta3

Pomnik ten to część Galerii Wielkich Łodzian, czyli wykonywanych w brązie rzeźb plenerowych, stojących na chodnikach, upamiętniających sławne osoby związane z tym miastem.

kufer_reymonta4

Warto przeczytać także ciekawostkę dotyczącą tego, dlaczego Reymont jest związany z naszymi okolicami. Artykuł na ten temat znajduje się tutaj. Napisałem też kilka słów o pomniku Reymonta w Kobielach Wielkich (artykuł znajduje się tutaj), o popiersiu przed Muzeum Kinematografii w Łodzi (artykuł znajduje się tutaj) oraz Placu Reymonta i pomniku Reymonta w Łodzi (artykuł znajduje się tutaj).

1017 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne info

1. Jestem autorem wszystkich artykułów (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
2. Jestem autorem wszystkich zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
3. Zdjęcia w artykułach są aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, tzn. zostały zrobione najpóźniej do miesiąca wcześniej (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
4. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl
5. Punkty nr 1. i nr 2. oznaczają, że możesz sobie czytać, oglądać, ale nie kopiować. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na adres podany w punkcie 4, na pewno się dogadamy.